Velžyje baigėsi Sveikatos stiprinimo programa, skirta ŠKL ir CD profilaktikai

Širdis – vienas stipriausių žmogaus raumenų, nenuilstamai pumpuojantis kraują ir aprūpinantis gyvybiškai svarbiu deguonimi bei maisto medžiagomis visą organizmą (1).

Širdies ir kraujagyslių sistemos ligos (ŠKL) apima širdies, galvos smegenų ir periferinių (dažniausiai kojų) kraujagyslių ligas bei arterinę hipertenziją. Išeminė širdies ir galvos smegenų insultas yra pagrindinės mirties ir negalios priežastys, ypač vyresniame amžiuje (2). Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nuo širdies ir kraujagyslių ligų pasaulyje kasmet miršta apie 17 milijonų žmonių. Sergamumo struktūroje ŠKL užima pirmąją vietą. Nuo šių ligų miršta kas antras Europos gyventojas – 30 proc. gyventojų iki 65 metų amžiaus mirčių (3). Lietuvoje kraujotakos sistemos ligos taip pat yra daugiau nei pusės visų mirčių priežastis. Dažnai jos yra ir neįgalumo bei pablogėjusios gyvenimo kokybės priežastis. Pagrindiniai širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai yra rūkymas, padidėjęs kraujo spaudimas, netinkama mityba ir mažas fizinis aktyvumas, padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje. Taip pat įtakos turi ir amžius (dažniau serga vyresni žmonės), lytis (rizika susirgti vyrams sparčiai didėja nuo 45 metų, moterims – nuo 55 metų), antsvoris, nutukimas, cukrinis diabetas, piktnaudžiavimas alkoholiu, stresas, paveldimumas (4).

Cukrinis diabetas (CD) – liga, kuri išsivysto, kai organizmo kasa išskiria nepakankamai insulino – hormono, reguliuojančio gliukozės kiekį kraujyje arba kai organizmas negali efektyviai panaudoti insulino, kurį išskiria kasa. 2 tipo cukrinis diabetas, tai nuo insulino nepriklausomas cukrinis diabetas, kai organizmas audiniuose neefektyviai audiniuose naudoja insuliną. Taikant profilaktikos priemones didelės rizikos susirgti CD ir 2 tipo CD liga asmenims galima išvengti arba atitolinti ligos pradžią. Net atitolinus keleriais metais susirgimo CD pradžią, anksti nustačius diabetą, mažėtų lėtinių CD komplikacijų atsiradimo rizika (5).

Daugeliu atvejų šių ligų galima išvengti žinant rizikos veiksnius, rūpinantis savo sveikata, pakeitus gyvenseną. Nes lėtinės neinfekcinės ligos gali prisidėti prie geriatrinių sutrikimų: cukrinio diabeto, hipertenzijos, metabolinio sindromo, širdies ir kraujagyslių ligų, koronarinės širdies ligos ir kt. Laikantis taisyklingos gyvensenos bei taikant profilaktikos priemones galima išvengti arba atitolinti įvairių ligų pradžią ir taip prisidėti prie geresnės sveikatos. Seniai žinomi širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos būdai, tokie kaip pakankamas fizinis aktyvumas, sveika mityba, tabako atsisakymas, streso kontrolė – yra puikūs keliai į sveiką širdį.

Nuo š. m. kovo 21 d. iki gegužės 16 d. Velžyje vyko Sveikatos stiprinimo programa skirta širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai (toliau – Programa). Programa buvo vykdoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. balandžio 8 d. įsakymu Nr. V-776 „Dėl Sveikatos stiprinimo programos, skirtos širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai, organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Tvarkos aprašas) (6). Programa vyko nuo 2022-03-21 iki 2022-05-16, programą pradėjo 31 Programos dalyviai, iš jų 29 asmenys pilnai baigė Programą.

Programos tikslas – integruojant pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų bei savivaldybių visuomenės sveikatos biurų vykdomą sveikatinimo veiklą efektyviau stiprinti gyventojų sveikatą, motyvuoti juos gyventi sveikiau, supažindinti su širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos veiksniais, sveikos gyvensenos principais, išmokyti keisti gyvenseną, valdyti stresą, pasirinkti sveikatai palankią mitybą bei fizinį aktyvumą ir taip sumažinti širdies bei kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto riziką.

Programa taikoma suaugusiems asmenims:

  •  kuriems nustatyta širdies ir kraujagyslių ligų ir (arba) cukrinio diabeto rizika;
  • kurie savanoriškai kreipiasi dėl dalyvavimo Programoje.

Plačiau skaitykite: https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/b574b900481b11e4ba2fc5e712e90cd4/asr.

Programą sudarė teoriniai ir praktiniai užsiėmimai. Programos metu dalyviai susipažino su pagrindiniais širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos veiksniais, jų profilaktika, pagrindiniais sveikatos rodikliais, jų vertinimu. Programos dalyviai įgijo įgūdžių, kaip palaikyti ir stiprinti savo sveikatą. Baigus programą dalyviai gali tęsti ir toliau tobulinti įgytus praktinius sveikos gyvensenos įgūdžius, taikyti sveikatos stiprinimo teorines žinias savo kasdieniame gyvenime.

Paskaitas skaitė ir praktinius užsiėmimus vedė: gydytojas kardiologas; psichologės-psichoterapeutės; gydytoja dietologė; visuomenės sveikatos specialistės, turinčios teisę vykdyti visuomenės sveikatos stiprinimą pagal  Lietuvos  Respublikos  sveikatos  apsaugos  ministro  2007  m.  lapkričio  15  d. įsakymą Nr. V-918 „Dėl Savivaldybės visuomenės sveikatos biure privalomų pareigybių sąrašo ir joms keliamų kvalifikacinių reikalavimų aprašų patvirtinimo“ (toliau – įsakymas Nr. V-918); visuomenės sveikatos specialistės, turinčios teisę vykdyti visuomenės sveikatos stiprinimą sveikos mitybos skatinimo srityje pagal įsakymą Nr. V-918; kineziterapeutai; specialistai, atitinkantis Lietuvos Respublikos sporto įstatymo 11 straipsniu nustatytus reikalavimus.

  • Pirmo susitikimo metu kiekvienas dalyvis buvo individualiai informuojamas apie Programą ir lektorių kvalifikacijas. Išsiaiškinami dalyvio sveikatos prioritetai, poreikiai bei pageidavimai. Dalyviai buvo motyvuojami nepertraukiamai lankyti užsiėmimus, praktiškai taikyti specialistų patarimus ir siekti konkrečių sveikatos gerinimo tikslų.
  • Kito susitikimo metu buvo supažindinami su širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniais ir jų įtaka sveikatai. Gyd. kardiologas R. Šerpytis Programos dalyvius supažindino apie lipidų ir gliukozės kiekio kraujyje kontrolės reikšmę; cukrinį diabetą, jo komplikacijas. Taip pat kalbėjo apie rūkymo ir alkoholio poveikį sveikatai. Po paskaitos Programos dalyviai taip pat turėjo galimybę gauti gydytojo individualią konsultaciją.
  • Kitų susitikimų metu mitybos specialistė I. Kuodienė ir gyd. dietologė V.G. Vilemienė skaitė pasaitą apie sveiką mitybą, jos sampratą ir pagrindinius mitybos principus. Programos dalyvius supažindino su maistinėmis maisto medžiagomis ir jų svarba žmogaus organizmui. Gyd. dietologė mokė skaičiuoti rekomenduojamos energijos ir maistinių medžiagų paros normas ir jų kiekį. Taip pat pasakojo apie jodo, seleno, Lietuvos geografinėje zonoje trūkstamų vitaminų, mikro- ir makroelementų reikšmę sveikatai. Plačiai pasakojo apie veiksnius, kurie lemia maisto produktų bei gėrimų palankumą ar nepalankumą sveikatai. Plačiai pasakojo ir diskutavo apie maisto pasirinkimo piramidę, taip pat daržovių, vaisių, žuvies, viso grūdo produktų, skaidulinių medžiagų, geriamojo vandens vartojimo naudą. Akcentavo, kad būtina mažinti maiste sočiųjų riebalų, transriebalų (riebalų rūgščių transizomerų), cukraus ir druskos kiekį. Programos dalyvius supažindino su  „Rakto skylutės“ simboliu. Dalyviai mokėsi skaityti maisto produktų etiketėse pateikiamos informaciją; alergenus ir jų ženklinimą. Taip pat mokėsi teiginių apie maisto produktų maistingumą ir sveikatingumą. Taip pat aptarė įvairias dietas (vegetarinė, veganinė mityba, žaliavalgystė ir pan.) bei jų įtaką sveikatai. Aptarti valgymo sutrikimai. Dalyviai namuose pildė mitybos dienoraščius, juos analizavo, sekė savo mitybą.
  • Dietologė skaitė paskaitą apie sveikatai palankaus maisto gaminimo ypatumus, maistines savybes tausojančius patiekalų gamybos būdus ir techninius sprendimus. Dalyviai turėjo galimybę jungtis į diskusiją, kurios metu taip pat turėjo galimybę užduoti klausimus gyd. dietologei ir gauti atsakymus į jiems rūpimus klausimus. Dalyviai turėjo galimybę pasidalinti mitybos receptais, gaminimo būdais, pasidalinti savo patirtimi su kitais Programos dalyviais.
  • Kineziteraeutas O. Lukminas vedė paskaitą apie fizinio aktyvumo reikšmę širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto profilaktikai. Priminė PSO ir Lietuvos fizinio aktyvumo rekomendacijas; aptarė fizinio aktyvumo galimybes darbe, laisvalaikio metu. Rekomendavo pasibandyti atlikti fizinio pajėgumo vertinimo testus, pateikė rezultatų reikšmę. Dalyviai buvo mokomi įsivertinti savo fizinio aktyvumo atitiktį rekomendacijoms. Kineziteraeutas mokė teisingos fizinių pratimų technikos, taip pat skyrė užduotis namams, (daryti mankštas, kas dieną vaikščioti su žingsniamačiu ir vesti fizinio aktyvumo dienoraštį, atlikti fizinio pajėgumo testus). Programos dalyviai kartu su kineziterapeutais (O. Lukminu ir Justina Vareikaite-Barzevičiene) mokėsi mankštos pratimų.
  • Kitas susitikimas vyko su psichologėmis-psichoterapeutėmis V. Mikutaitienė ir G. Jurkevičienė. Psichologės-psichoterapeutės skaitė paskaitą apie streso sampratą ir jo įtaką širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimui. Pasakojo ir praktiškai mokėsi atlikti streso išvengimo ir įveikimo būdus. Akcentavo, kad labai svarbus darbo ir poilsio režimas, kaip ir darbo ir poilsio planavimas. Mokė atlikti atsipalaidavimo pratimus, kalbėjo apie atsipalaidavimų reikšmę širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto profilaktikai.
  • Paskutiniu susitikimo metu visuomenės sveikatos stiprinimo specialistės K. Šlekienė ir D. Švabinskienė atliko programos apibendrinimą, aptarė rezultatus, individualiai konsultavo dalyvius. Taip pat su programos dalyviais aptarė užduočių ir įsipareigojimų vykdymus. Dalyviai pasidalino patirtimi, jiems buvo atsakyti klausimai ir teikiamos rekomendacijos. Buvo aptartos Programos tobulinimo galimybės.

Programos dalyviams ypatingą dėmesį bandyta atkreipti į ŠKL it CD rizikos veiksnius, kuriuos galima valdyti: rūkymą;  padidėjusį kraujospūdį; bei  kraujo krešumą, klampumą; cukrinį diabetą; riebų, sūrų, saldų, kaloringą maistą; nutukimą; mažą fizinį aktyvumą;  stresą ir psichinę sveikatą. Dalyviai buvo mokomi, kad pirmiausiai būtina koreguoti tuos rizikos faktorius, kurie priklauso nuo mūsų: fizinį aktyvumą, kūno svorį, mitybą, stresą. Taigi Programos metu  buvo siekiama motyvuoti gyventojus gyventi sveikiau ir sumažinti širdies bei kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto riziką.

Norintys dalyvauti programoje, užpildykite žemiau pateiktą registracijos formą:  

REGISTRACIJOS FORMA: https://forms.gle/LdprCJvc5avFTf1j9

Dėl platesnės informacijos kreipkitės į Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės biuro stiprinimo specialistę Kristiną Šlekienę: el. p. [email protected], tel. +370 604 43 835 arba (8 45) 43 30 78.

Daugiau informacijos apie Programą galima rasti Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro interneto svetainėje. Pasirinkę rubriką  „Sveikatos stiprinimo programa, skirta ŠKL ir CD“ arba apsilankydami adresu: http://www.smlpc.lt/lt/neinfekciniu_ligu_profilaktika/sveikatos_stiprinimo_programa_skir ta_skl_ir_cd_profilaktikai/.

 

Literatūra:

  1. http://www.smlpc.lt/media/file/Skyriu_info/Neinfekciniu_ligu_profilaktika/Ligu_profilaktika/sirdis_lakstinukas.pdf
  2. https://www.hi.lt/uploads/pdf/visuomenes%20sveikata/2013.priedas1/VS%202013%20priedas%20Nr1%20ORIG%20S%20Kardiologines%20ligos.pdf
  3. Norkienė S. (2010). Klinikinės medicinos pagrindai. Mokomoji knyga. Klaipėda: Klaipėdos universitetas
  4. https://www.lsmu.lt/cris/bitstream/20.500.12512/109009/1/Simona%20Kul%C5%A1yt%C4%97.Magistro%20baigiamasis%20darbas..pdf
  5. https://www.lsmuni.lt/cris/bitstream/20.500.12512/112608/3/pakeisti%20cris%20sistemoje.pdf
  6. https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/b574b900481b11e4ba2fc5e712e90cd4/asr

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Kristina Šlekienė

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *