2024 m. Pasaulinė AIDS diena „Eikite teisingu keliu: mano sveikata, mano teisė!“

1988 metais Pasaulinę AIDS dieną inicijavo Pasaulio sveikatos organizacija. Kasmet ji minima gruodžio 1-ąją. Pažymint pasaulinę AIDS dieną, siekiama propaguoti brandesnį visuomenės, žiniasklaidos, sprendimų priėmėjų požiūrį į ŽIV infekciją ir susijusias problemas. Šių metų tema „Eikite teisingu keliu: mano sveikata, mano teisė!“.

WHO_502_World_AIDS_Day_SM-Tiles_131124_CC_
World AIDS Day 2024

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pasaulio šalių tikslas – iki 2030 m. pasiekti, kad 95 proc. visų užsikrėtusiųjų ŽIV pasaulyje žinotų, kad yra užsikrėtę ŽIV, 95 proc. užsikrėtusiųjų būtų gydomi bei 95 proc. gydomų asmenų pasiektų gerus rezultatus, t. y. būtų nuslopintas viruso dauginimasis ir jo koncentracija kraujyje.

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja, kad kiekvienas, kuriam gali kilti rizika  užsikrėsti ŽIV, turėtų pasitikrinti. Žmonės, kuriems kyla didesnė rizika užsikrėsti ŽIV, turėtų siekti išsamios ir veiksmingos ŽIV prevencijos, tyrimo ir gydymo paslaugų. ŽIV infekcija gali būti diagnozuota naudojant paprastus ir nebrangius greituosius diagnostinius testus, taip pat savikontrolinius testus. Svarbu, kad teikiant ŽIV testavimo paslaugą būtų laikomasi šių principų: sutikimo, konfidencialumo, konsultavimo, teisingų rezultatų ir ryšio su gydymu ir kitomis paslaugomis.

  • Sergamumo ŽIV rodiklis Lietuvoje 2023 m. siekė 9,3 atvejo 100 tūkst. gyventojų (tokiam aukštam sergamumo rodikliui turėjo įtakos didelis skaičius užregistruotų ŽIV užsikrėtusių užsienio šalių piliečių. ŽIV sergamumo rodiklis, neįtraukiant užsieniečių, 2023 m. sudarė 5,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų),
  • 2023 m. Lietuvoje užregistruoti 267 nauji ŽIV infekcijos atvejai, iš jų 66,7 proc. (178) sudarė vyrai ir 33,3 (89) proc. moterys; aukščiausias sergamumo ŽIV infekcija rodiklis 10 tūkst. gyventojų 2023 m. užregistruotas Vilniaus apskrityje, žemiausias – Marijampolės ir Telšių apskrityse.
  • 2023 m. dažniausias užsikrėtimo ŽIV būdas – lytinis: 67,8 proc. (52,1 proc. – heteroseksualus ir 15,7 proc. – homoseksualus); švirkščiamųjų narkotikų vartojimas – 16,5 proc. atvejų, 14,6 proc. atvejų užsikrėtimo būdas nežinomas; registruoti 3 perinatalinio ŽIV perdavimo atvejai – du iš jų užsienio šalių piliečiams, atvykusiems į Lietuvą.
  • 2023 m. diagnozuoti 37 AIDS atvejai.

Raudona juostelė yra universalus ŽIV užsikrėtusių žmonių supratimo ir paramos simbolis. Pirmą kartą jis buvo sukurtas 1991 m., kai dvylika menininkų susitiko aptarti naują projektą, skirtą Visual AIDS, Niujorko ŽIV informavimo meno organizacijai. Būtent ten jie sugalvojo, kas taps vienu iš labiausiai atpažįstamų dešimtmečio simbolių: raudoną juostelę, dėvimą siekiant reikšti supratimą ir paramą ŽIV užsikrėtusiems žmonėms. Menininkai norėjo sukurti vizualią užuojautos ŽIV užsikrėtusiems žmonėms išraišką ir pasirinko raudoną spalvą dėl drąsos bei simbolinių asociacijų su aistra, širdimi ir meile.

Naudota informacija:

  1. https://who.canto.global/v/V075EUU5AR/album/PS6SC?display=fitView&viewIndex=0&gSortingForward=false&gOrderProp=uploadDate&referenceTo=&from=fitView&column=image&id=q5v1bf67k50j94prhaumsmdb3q
  2. https://nvsc.lrv.lt/lt/naujienos/pasauline-aids-diena-primena-apie-kiekvieno-teise-i-sveikata/
  3. https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/world-aids-day-2024

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Švabinskienė