2024 m. lapkričio 15 d. Velžio gimnazijoje 2b klasėje, vyko kuprinių svėrimo užsiėmimas „Ar ne per sunki mokyklinė kuprinė?“. Užsiėmimų metu buvo sveriamos pilno turinio kuprinės, kad tiksliai būtų apskaičiuota, ar vaikai nešioja ne per sunkias kuprines. Viso dalyvavo 22 moksleiviai. Nustatyta, kad optimalios pilnos kuprinės svoris, kurią sudaro ne daugiau kaip 10 – 15 proc., mokinio kūno svorio, nešioja 20 antrokų, 1 mokinys nešioja per sunkią, kuri sveria virš 15 proc., mokinio kūno svorio. Su gautais rezultatais buvo supažindinti vaikai, mokytoja bei mokinių tėvai. Mokiniams buvo paaiškinta, kaip taisyklingai užsidėti kuprinę ant pečių. Priminta atšvaitų paskirtis ant kuprinės. Paaiškinta, kad į kuprines dėtųsi tik tai dienai reikiamus vadovėlius, sąsiuvinius, kad joje nesinešiotų po du penalus ar pilnas gertuves vandens. Mokytojai palikta atmintinė apie taisyklingą laikyseną, kad tėvai pasiskaitytų ir žinotų, jog papildomas kuprinės svoris turi įtakos netaisyklingos laikysenos formavimuisi. Taisyklinga kūno laikysena – tai išorinio grožio ir vidinės darnos atspindys. Ji sudaro optimalias sąlygas krūtinės ląstos, dubens, galūnių kaulų, vidaus organų vystymuisi. Todėl jos formavimu būtina rūpintis nuo pat vaikystės. Netaisyklinga kūno laikysena retai būna įgimta, jai įtaką daro netinkama aplinka: kai vaikas miega minkštoje lovoje su aukštomis pagalvėmis, sėdi persikreipęs, per mažai juda arba dirba tokius darbus, kurių krūvis neatitinka vaiko amžiui būdingų morfologinių ir fiziologinių ypatumų. Įvairių šalių mokslininkų tyrimais įrodyta per daug sveriančių ar netinkamai nešiojamų kuprinių įtaka kaklo, pečių, nugaros skausmų, pasunkėjusio kvėpavimo bei netaisyklingos laikysenos vystymuisi.
Formulė, pagal kurią buvo skaičiuota:
Kuprinės svoris (kg.) x 100 proc. /vaiko svoris
Rekomendacijos kuprinėms:
- Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.
- Mokyklinės kuprinės turi turėti formą išlaikančią nugarėlę ir pakietintą korpusą.
- Mokyklinės kuprinės turi būti su diržais ir rankenėlėmis.
- Mokyklinių kuprinių diržų ilgis turi būti reguliuojamas.
- Mokyklinių kuprinių diržų plotis 40–45 cm atstumu nuo diržų tvirtinimo vietos prie kuprinės viršutinės dalies turi būti 3,5–4,0 cm, kitose dalyse – ne mažesnis kaip 2,0–2,5 cm.
- Pradinių klasių moksleivių mokyklinių kuprinių svoris turi būti ne didesnis kaip 700 g, vyresniųjų klasių moksleivių kuprinių – ne didesnis kaip 1 000 g.
- Taip pat atkreipiame dėmesį, kad mokyklinės kuprinės ir jų dalys turi būti tokių konstrukcijų, kad nekiltų pavojus vaikams susižeisti.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Daiva Banėnienė