Lytinio brendimo periodas – tai anatominių, fiziologinių, emocinių pokyčių laikotarpis, kurio metu subręsta lytiniai organai, įvyksta pubertetinis augimo šuolis, susiformuoja antriniai lytiniai požymiai. Lytinis brendimas yra sudėtinis procesas, kadangi jo metu viskas keičiasi: asmens išvaizda, mąstysena, emocijos ir elgesys. Lytinio brendimo pradžia skiriasi priklausomai nuo žmogaus, tačiau dažniausiai prasideda maždaug nuo 10 metų amžiaus ir baigiasi 16-18 metų amžiuje. Berniukai lytiškai bręsti pradeda apie 13 -15 metus. Mergaitės šiek tiek anksčiau – apie 11 – 13,5 metus.
Lytinis brendimas prasideda tada, kai viena iš smegenų dalių (pogumburys) pradeda siųsti cheminius signalus kitai smegenų daliai (hipofizei). Hipofizė gauna nurodymus išlaisvinti hormonus, kurie stimuliuoja lytinių organų augimą. Mergaičių organizme aktyviai gaminamas hormonas estrogenas, o berniukų – testosteronas. Šie hormonai ne tik stimuliuoja lytinių organų augimą, bet veikia ir antrinių lytinių požymių vystymąsi. Pirminiai lytiniai požymiai – tai lyties organų vystymasis ir jų visiškas subrendimas. Antriniai lytiniai požymiai – tai fiziniai požymiai (išskyrus lyties organus), kuriais vyrai skiriasi nuo moterų. Pvz., žemėja vaikinų balsas, platėja pečiai, o merginoms vystosi krūtys. Brendimo periodas NĖRA tapatinamas tik su kūno augimo pabaiga ir antrinių lytinių požymių susidarymu. Brendimo procesui taip pat svarbi ir psichinė bei socialinė branda. Mergina, vaikinas turi suvokti savo pareigas, atsakyti už savo elgesį, veiksmus, būti ne tik fiziškai, bet ir morališkai pasiruošę savarankiškam gyvenimui.
Lytinis brendimas – sudėtingas ir labai svarbus kiekvieno žmogaus gyvenimo periodas. Vaikui labai svarbu gauti žinias, susijusias su savo lytimi ir kūnu, įgyti įgūdžius, kaip juo rūpintis, išsiugdyti vertybes ir nuostatas dėl savo ir kito kūno. Gruodžio 02 dieną 5b klasės mergaitėms vyko pamokėlė „Aš augu ir keičiuosi“. Pamokos – tikslas suteikti teisingų žinių apie šį periodą, padėti jiems suprasti ir priimti lytinio brendimo pokyčius kaip natūralius ir jiems pasiruošti, įsisavinti tinkamus asmens higienos įpročius, priimti permainas, sumažinti su brendimo laikotarpiu susijusį stresą ir stiprinti pasitikėjimą savimi. Pamokos metu sveikatos priežiūros specialistė papasakojo, kas vyksta mergaičių kūnuose brendimo laikotarpiu, kaip sparčiai jis keičiasi, kas lemia šiuos pokyčius, psichikos ypatumus, atsakė į mergaičių užduodamus klausimus. Didelis dėmesys buvo skirtas apie menstruacijas jų ciklą, supažindinta kokios naudojamos priemonės. Kaip vaikas išgyvena lytinio brendimo, paauglystės laikotarpį, priklauso nuo gyvenimo sąlygų, šeimos mikroklimato, bendravimo su tėvais. Nėra kažkokio standarto kaip reaguoti į vaiko užduotus klausimus, tačiau tėvams svarbu suprasti, kad tai nelengvas laikas jų vaikams ir tuomet atsiras tinkami žodžiai ir veiksmai.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Daiva Banėnienė