2024 m. lapkričio 8 d. Velžio gimnazijos 2a, 2b ir 2c klasių mokiniams vyko edukacijos „Ėduonies profilaktika”, kurias vedė VšĮ „D&DM” lektorė Gabija Rimaitytė. Jų metu mokiniai sužinojo daug naudingos informacijos apie dantų higieną. Mokiniai buvo mokomi, kaip reikia rūpintis savo dantimis, kaip taisyklingai juos valyti, kada keisti dantų šepetėlį, kiek laiko valyti, kada valyti, kiek dantų pastos uždėti ant dantų šepetėlio, kokius maisto produktus rinktis.
Dantų higiena – tai kasdienė burnos priežiūra, padedanti išlaikyti sveikus ir stiprius dantis bei užkirsti kelią dantų ir dantenų ligoms. Tinkamai prižiūrimi dantys ne tik padeda užtikrinti gerą savijautą, bet ir suteikia pasitikėjimo savimi, nes sveika šypsena yra graži šypsena.
Kasdienė dantų higiena turi keletą svarbių privalumų:
- Apsaugo nuo ėduonies (karieso) – neprižiūrint dantų, ant jų kaupiasi bakterijos, kurios sukelia kariesą. Šis procesas sukelia dantų emalio irimo procesą ir gali sukelti skausmą bei dantų netekimą.
- Padeda išvengti dantenų ligų – blogai prižiūrimi dantys gali sukelti gingivitą ir periodontitą, kurie paveikia dantenų sveikatą ir dantų laikymąsi.
- Užtikrina gaivų burnos kvapą – bakterijų kaupimasis gali sukelti nemalonų kvapą burnoje.
- Prisideda prie bendros sveikatos – bloga burnos higiena siejama su didesne rizika susirgti širdies ligomis, diabetu ir kvėpavimo takų infekcijomis.
Dantų priežiūros svarbiausi žingsniai:
- Valykite dantis dantų šepetėliu du kartus per dieną – ryte po pusryčių ir vakare prieš miegą.
- Naudokite vidutinio kietumo šepetėlį ir fluoro turinčią dantų pastą.
- Kiekvieną danties paviršių braukite švelniais, sukamaisiais judesiais, kad pašalintumėte apnašas.
- Valykite dantis bent 2 minutes – per trumpas valymas nepašalina visų bakterijų, o per ilgas gali pažeisti emalį ir dantenas.
- Naudokite dantų siūlą arba tarpdančių šepetėlius – tai padeda pašalinti maisto likučius ir bakterijas tarpdančiuose, kur jų nepasiekia įprastas šepetėlis.
- Naudokite burnos skalavimo skystį – jis padeda sumažinti bakterijų kiekį ir suteikia gaivų kvapą.
- Valykite liežuvį – ant liežuvio taip pat kaupiasi bakterijos, todėl jį svarbu valyti specialiu liežuvio šepetėliu arba švelnia šepetėlio dalimi.
Sveikos gyvensenos poveikis dantims:
- Subalansuota mityba – sveiki maisto produktai, tokie kaip vaisiai, daržovės, pieno produktai ir viso grūdo produktai, prisideda prie dantų ir kaulų stiprumo.
- Mažinkite cukraus vartojimą – saldūs gėrimai ir maisto produktai skatina karieso atsiradimą, todėl verta rinktis sveikesnius užkandžius.
- Venkite gazuotų gėrimų ir dažnos kavos vartojimo – šie gėrimai gali pažeisti emalį ir sukelti dantų spalvos pakitimus.
- Reguliarus lankymasis pas odontologą – bent kartą per pusę metų lankytis patikrai. Specialistai gali anksti pastebėti problemas, pašalinti kietas apnašas ir padėti nustatyti individualiai tinkamiausią priežiūros metodą.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Gabrielė Vainauskienė