Gruodžio 3-oji – neįgaliųjų žmonių diena. 1983 m. buvo pradėta aktyviai supažindinti plačiąją visuomenę su neįgaliųjų žmonių problemomis ir kovoti už tai, kad tokiems žmonėms būtų suteiktos vienodos teisės, kad jiems būtų sudarytos sąlygos pritapti visuomenėje.
1992 m. Jungtinių Tautų Organizacija paskelbė gruodžio 3-ąją Tarptautine neįgaliųjų žmonių diena, kurios metu būtų organizuojami renginiai, skirti atkreipti dėmesį į pagalbą neįgaliesiems.
Svarbūs faktai:
- Apie 15 proc. pasaulio gyventojų turi tam tikrą negalią. Tai yra didžiausia pasaulio mažuma.
- Žmonės su negalia dažnai susiduria su diskriminacija, socialine atskirtimi ir ribotu prieinamumu prie švietimo, sveikatos apsaugos bei darbo rinkos.
- Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvencija, ratifikuota daugiau nei 180 šalių, užtikrina asmenų su negalia teises ir skatina jų integraciją visuomenėje.
Nuo 2024 m. sausio 1 dienos prasidėjo negalios reforma, kurios principai atitinka Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos nuostatas. Šios reformos pokyčiai palies žmonių, turinčių negalią, ir jų artimųjų kasdienį bei visuomeninį gyvenimą, užtikrins jų teises ir lygias galimybes įvairiose gyvenimo srityse.
Vienas iš esminių reformos tikslų – pokyčiai nustatant negalią ir pagalbos teikimas vieno langelio principu.
Plačiau skaitykite:
https://socmin.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/socialine-integracija/negalios-reforma-ir-asmenu-su-negalia-itrauktis/
Naudota informacija:
1.https://socmin.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/socialine-integracija/negalios-reforma-ir-asmenu-su-negalia-itrauktis/
2.https://socmin.lrv.lt/media/viesa/saugykla/2024/2/MT1mXXNpwpA.pdf
3.https://www.negalia.lt/
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Aušra Rešimavičienė