Š.m. spalio 29 dieną „Gydančių namų“ įkūrėja, gydomosios mitybos specialistė, knygos „Vėžys 24/7“ bendraautorė Ingrida Kuprevičiūtė lankėsi Panevėžio rajono Ramygalos, Velžio, Šilų ir Daukniūnų bendruomenėse.
Kaip teigia I. Kuprevičiūtė; „Dar visai neseniai į maistą žiūrėjome tik kaip į savotišką kurą, suteikiantį mums energijos. Tačiau netrukom pradėti matyti sąsajas tarp maisto ir sveikatos. Šiuolaikinė medicina, tirdama maistą iki smulkiausių jo sudedamųjų dalių, atskleidė, kaip skirtingos maistinės medžiagos veikia kūno sistemas, kokią įtaką maistinių medžiagų trūkumas turi ligų atsiradimui, bei įrodė, kad maistas, kurį valgome, turi tiesioginę įtaką mūsų savijautai ir sveikatai. Tad “Gydanti lėkštė”, pritardama medicinos tėvui Hipokratui, nori, kad maistas, atsiduriantis ant Jūsų lėkštės, būtų Jūsų vaistas, o Jūsų vaistais būtų maistas!“
Mitybos specialistė paskaitų metu teigė, kad maistu pagydoma ne viena liga, o teisingai maitinantis beveik visoms joms galima užkirsti kelią. Specialistė dėl geležies ir vario trūkumo ragina vartoti daugelio nuo stalo nepelnytai nustumiamas kepenėles. „Iki galo žmonėms neišaiškinama, kad kepenys valo nuo toksinų, bet pačios jų nekaupia. Nėra pavojinga valgyti kepenėles“, – tikino ji.
Daug žmonių turi aukštą kraujo spaudimą. Jei žmogus geria mažai skysčių arba netenka skysčių ir jų nepapildo, kraujas tampa tirštas, klampus, kyla spaudimas. Jei magnio trūksta, kraujagyslės susiaurėja ir reikia didesnio spaudimo kraujui varinėti.
Kaip pasireiškia magnio trūkumas?
Padidėjęs dirglumas ir nervingumas. Jei tampate irzlus dėl menkiausios priežasties, tai pirmasis signalas patikrinti magnio kiekį organizme. Būtent šis elementas palaiko nervų sistemos darbą. Esant magnio trūkumui, gali pasireikšti nerimo sutrikimai, staigūs nuotaikų svyravimai, dirglumas bei panikos priepuoliai.
Raumenų skausmai ir mėšlungis. Magnis yra atsakingas už raumenų funkciją, turi įtakos jų atsipalaidavimui ir susitraukimui. Jei organizme trūksta šio elemento, atsiranda sunkumas kojose, gali kankinti mėšlungis.
Nemiga. Trūkstant magnio, organizme kaupiasi streso hormonas, o tada kyla problemų užmigti dėl nuolatinio nerimo ar susijaudinimo jausmo. Gali kankinti dažnas prabudimas nakties metu.
Aukštas kraujospūdis. Dėl magnio trūkumo kenčia širdies ir kraujagyslių sistemos veikla. Pacientai jaučia greitą širdies plakimą, aritmijos priepuolius ar net skausmą širdies srityje.
Raumenų spazmai. Magnio trūkumas gali sukelti nevalingą trūkčiojimą, tiką ir drebulį. Taip pat gali pasireikšti blauzdos raumenų mėšlungis, galūnių tirpimas ir dilgčiojimas.
Padidėjęs nuovargis, apatija. Kai trūksta magnio, organizmas gamina mažiau ATP molekulių – pagrindinio energijos šaltinio. Todėl visą dieną galite jaustis silpni ir pavargę, o įprasta protinė ir fizinė veikla ima reikalauti daugiau pastangų.
Virškinimo trakto sutrikimai. Esant magnio trūkumui organizme gali pasireikšti pykinimas, pilvo pūtimas bei vidurių užkietėjimas.
Problemos su plaukais ir nagais. Nors magnis skeleto formavimuisi yra kiek mažiau svarbus, nei kalcis, tačiau jo trūkumas gali paveikti nagų, plaukų, kaulų ir sąnarių būklę. Trūkumas gali sukelti sąnarių skausmą, o nagai gali tapti silpni ir trapūs.
Velžio bendruomenės nariai turėjo teorinę ir praktinę veiklą “Mūsų kūno” techninė priežiūra. Ingrida supažindino, kaip suprasti kraujo tyrimų rezultatus, kokie rodikliai rodo, kad verta susirūpinti savo sveikata. Ypač svarbu, pasidaryti kraujo tyrimus ir sužinoti kokių vitaminų trūksta mūsų organizmui, pavyzdžiui, tokių vitaminų kaip Vit D, K2, omega3 bei vit C, cinko ar seleno ir kt.
Nemažai dėmesio specialistė skyrė vitaminui C. Aukštas kraujo spaudimas padidina riziką susirgti širdies ligomis, kurios yra pagrindinė mirties priežastis visame pasaulyje. Remiantis tyrimų rezultatais, C vitaminas gali padėti sumažinti kraujospūdį, nes atpalaiduoja arterijas, kuriomis kraujas teka iš širdies. Nors tokie rezultatai išties džiuginantys, nėra aišku, ar toks askorbo rūgšties poveikis ilgalaikis. (Atpalaiduoti arterijas labai stipriai skamba, tikrai vitaminas C neturi tokio ryškaus poveikio arterijoms ir kraujo spaudimui, jeigu turėtų būtų rekomenduojamas kardiologų visiems turintiems padidėjusį AKS). Taip pat vitamino C papildai gali padėti pagerinti geležies pasisavinimą, tokiu būdu sumažindami anemijos riziką. Tai ypač naudinga žmonėms, kurie nevartoja mėsos, kuri yra pagrindinis geležies šaltinis. Vieni iš pirmųjų vitamino C trūkumo simptomų yra silpnumas, nuovargis ir dantenų uždegimas. Užsitęsus šio vitamino trūkumui, išsivysto skorbutas – liga, kuriai būdingas jungiamojo audinio ir kapiliarų trapumas. Vargina atsirandančios kraujosruvos odoje, prastai gyja žaizdos, atsiranda odos hiperkeratozė, skauda sąnarius, patinsta, kraujuoja dantenos, gali pradėti klibėti dantys. Trūkumui organizme įvertinti ir kaip pagalbinė priemonė, siekiant išvengti perdozavimo, atliekamas vitamino C tyrimas.
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Dovilė Švabinskienė