Paauglystė – tai laikotarpis, kai organizmas sparčiai auga ir vystosi, todėl tinkama mityba tampa itin svarbi. Tai ne tik padeda palaikyti gerą savijautą, bet ir stiprina sveikatą ateityje. Kiekvienas paauglys turėtų žinoti kelis pagrindinius sveikos mitybos principus. Kovo 25 dieną Velžio gimnazijoje aktų salėje mokiniams vyko paskaita „Ką privalo žinoti kiekvienas paauglys apie savo mitybą?“. Paskatą vedė „Gydanti lėkštė“ gydomosios mitybos specialistė Ingrida Kuprevičiūtė. Paskaitos tikslas: stiprinti mokinių sąmoningumą sveikatos srityje, išmokyti, kaip pasirinkti sveikatai palankesnius maisto produktus. Su mokiniais lektorė aptarė nutukimo problemas, cukraus žalą jaunam organizmui. Jie net neįsivaizdavo, kad cukrus sulyginamas, kaip narkotikas, kurio labai sunku atsisakyti. Lektorė ypač pabrėžė, vengti gaiviųjų gėrimų vartojimo. Ji patarė ką ir kodėl būtinai turi išbraukti iš mitybos, o ką privalo įtraukti į kasdienę mitybą, kaip spręsti dažniausiai pasitaikančias vaikų sveikatos problemas mitybos pagalba. Taip pat akcentavo mokiniams skirti didelį dėmesį fizinio aktyvumui ir miego režimui. Šiuo metu daug diskutuojama apie visavertį, sveiką, saugų sveikatai maistą, ypač vaikų tarpe. Jiems sunku apsispręsti kokius maisto produktus, užkandžius pasirinkti, nes parduotuvės viliote vilioja gražiomis ir įmantriomis pakuotėmis, negalvojant, kas yra sveika ir naudinga augančiam organizmui. Tikimės, kad tai mokiniams padės lengviau apsispręsti ir pasirinkti sveikatai palankesnę mitybą.
Viena didžiausių paauglių klaida – pusryčių nevalgymas
Pusryčiai svarbūs dėl mokykloje patiriamo didelio krūvio smegenims, todėl turime smegenis aprūpinti tinkamomis medžiagomis, ir taip prisidėti prie produktyvaus jų darbo. Sotūs, pilnaverčiai pusryčiai suteikia energijos, pagerina žinių įsisavinimą, gerina atmintį. Turėti užkandžių vaisių ar riešutų, kuriuose gausu naudingų maisto medžiagų. Tarp pamokų užkandžiauti, taip prisidės prie energijos gausos ir nesijaus alkio.
Subalansuota mityba
Kad organizmas gautų visas reikiamas maistines medžiagas, kasdien reikia valgyti įvairų maistą. Svarbu, kad racione būtų baltymų, angliavandenių, riebalų, vitaminų ir mineralų. Baltymai svarbūs raumenims, odai ir imuninei sistemai. Juos galima rasti liesoje mėsoje, žuvyje, pieno produktuose, ankštiniuose augaluose. Angliavandeniai suteikia energijos. Rinkis viso grūdų produktus, vaisius, daržoves. Riebalai svarbūs smegenų veiklai. Sveikieji riebalai yra riešutuose, avokaduose, alyvuogių aliejuje. Svarbu valgyti reguliariai – trys pagrindiniai valgymai ir du lengvi užkandžiai padeda palaikyti energijos lygį ir susikaupimą.
Vanduo – pagrindinis gėrimas
Mūsų organizmas sudarytas iš maždaug 60 % vandens, todėl jis būtinas visiems gyvybiniams procesams. Vanduo padeda reguliuoti kūno temperatūrą, pašalina toksinus, palaiko organų veiklą ir odos drėgmę. Saldūs gėrimai ir tie, kuriuose yra daug saldiklių bei kitų cheminių priedų, gali sukelti sveikatos problemų – daryti Įtaką svoriui, cukraus kiekiui kraujyje bei dantų būklei. Gaivieji gėrimai, energetiniai gėrimai ir dirbtinai saldinti produktai neretai turi nemažai paslėpto cukraus arba kenksmingų medžiagų, kurios gali trikdyti medžiagų apykaitą ir sukelti priklausomybę nuo saldaus skonio. Geriausias pasirinkimas – vanduo, nesaldinta arbata ar natūralios sultys be pridėtinių cukrų.
Kiek reikia išgerti vandens?
Koks vandens kiekis Jums reikalingas, galima apskaičiuoti pagal Pasaulio sveikatos organizacijos pateikiamą formulę: kūno svoris x 0,03. Svarbu nepamiršti, kad jei daug sportuojate, karščiuojate ar net vemiate, vandens poreikis žmogaus organizmui didėja. O jeigu valgysite daug daržovių, vaisių ar uogų, apie 20 proc. vandens Jūsų organizmas pasisavins iš jų.
Greitas maistas ir saldumynai – saikingai
Kartais galima pasimėgauti greitu maistu ar saldumynais, bet svarbu nepadauginti. Per didelis kiekis cukraus ir riebalų gali turėti neigiamą poveikį sveikatai, sukelti energijos svyravimus, didinti nutukimo riziką ir bloginti odos būklę.
Fizinis aktyvumas, mityba ir įpročiai neatsiejami
Aktyvus gyvenimo būdas padeda palaikyti sveiką svorį ir gerą savijautą. Sportuojant svarbu tinkamai maitintis, kad organizmas gautų pakankamai energijos. Mokykis atpažinti alkio ir sotumo signalus. Valgyk, kai esi alkanas, ir sustok, kai jauti sotumą. Sveika mityba yra ne dieta, o gyvenimo būdas. Kuo anksčiau susiformuosi tinkamus valgymo įpročius, tuo lengviau bus juos palaikyti ateityje. Sveika mityba – tai investicija į tavo gerą savijautą, energiją ir sveikatą. Rūpinkis savimi ir rinkis tai, kas geriausia tavo organizmui!
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistės Gabrielė Vainauskienė ir Daiva Banėnienė