Žmogaus gyvybei palaikyti būtina nuolatinė kraujotaka ir kvėpavimas. Nelaimingo atsitikimo metu sutrikus kvėpavimui, oras nepatenka į plaučius, kraujas nepasisavina deguonies, nes jo nėra plaučiuose, todėl į smegenis deguonis nepatenka. Sustojus kvėpavimui ir širdies veiklai, galvos smegenų ląstelės 5-6 minutes išlieka gyvybingos, tokia organizmo būklė vadinama klinikine mirtimi. Jeigu per šį laiką bus suteikta tinkama pagalba (pradinis gaivinimas), gyvybę galima išgelbėti. Tai gali atlikti kiekvienas apmokytas žmogus tuo metu esantis šalia, nes kol atvyks medikai bus per vėlu.
Vasario 3-7 dienomis, Ramygalos gimnazijos 7a, 7b, 8a ir 8b klasių mokiniai dalyvavo praktiniuose užsiėmimuose „Pirmoji pagalba. Gaivinimas“, kurių tikslas – išmokti suteikti pirmąją pagalbą. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė akcentavo, kad prieš teikiant pirmąją pagalbą, reikia pasirūpinti savo saugumu, įvertinti aplinką, prie nukentėjusio žmogaus prisiartinti tik tada, jei aplinka saugi, svarbu tinkamas ir greitas situacijos vertinimas, kokie yra pagrindiniai rodikliai, siekiant įvertinti nukentėjusiojo būklę. Mokymų metu moksleiviai išmoko ir pasikartojo pirmosios pagalbos teikimo principus esant nesąmoningam ir nekvėpuojančiam nukentėjusiajam, praktiškai atliko gaivinimą ant gaivinimo manekeno, sužinojo ir išbandė kaip veikia išorinis automatinis defibriliatorius.
Automatinis išorinis defibriliatorius – tai kompiuterinis prietaisas, kuris analizuoja širdies ritmą, atpažįsta sutrikimą ir išskiriamu elektros impulsu atkuria normalų širdies darbą. Aparatai įgarsinti kiekvienos šalies valstybine kalba. Defibriliatorius CardiAid AED yra specialiai sukurtas taip, kad juo galėtų naudotis ir žmonės, neturintys medicininio išsilavinimo, veikia automatiškai, tereikia vykdyti aparato perduodamas balso komandas. Aparatas naudojamas tik ant nuogos krūtinės ląstos! Paspaudus analizavimo mygtuką, aparatas praneša ar reikalingas defibriliavimas ar toliau atlikti krūtinkaulio paspaudimus ir oro įpūtimus. Naudoti defibriliatorių yra visiškai saugu. Elektros šokas atliekamas tik tuomet, kai yra iš tikrųjų reikalingas. Trys iš keturių žmonių gali būti išgelbėti, jei defibriliacija bus atlikta per pirmąsias keturias minutes. Kiekviena pavėluota minutė 10 proc. sumažina išgyvenimo tikimybę.
Nei vienas iš mūsų negalime numatyti, kur laukia nelaimė, todėl privalome būti pasiruošę įvairioms gyvenimo situacijoms. Tikiuosi, kad tokie praktiniai užsiėmimai suteiks galimybę jaustis drąsiai ir užtikrintai.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Danguolė Urbonienė