Kaip išlaikyti ramybę neramiais laikais?

⏳ Nuolatinis laukimas bei dažnai vyraujantis nežinomybės jausmas dėl artimos ateities dabartinėje geopolitinėje situacijoje gali kelti nerimą. Panevėžio rajono visuomenės sveikatos biuras kartu su Higienos institutu nori priminti, jog jausti nerimą, ypač dabartinėje situacijoje yra normalu.
Dalinamės Higienos instituto paruoštais patarimais, kurie gali padėti išlaikyti taip reikiamą ramybę:
✅ Sąmoningas informacijos vartojimas:
Kasdien mus pasiekia didžiulis informacijos srautas iš naujienų portalų, televizijos ir socialinių tinklų. To sąmoningai nekontroliuojant galime nuvarginti savo psichiką, pradėti vadovautis prieštaringa, stiprias emocijas keliančia, neparemta realiais faktais informacija.
Todėl patartina: 
– Pasirinkti ir vadovautis keliais patikimais informacijos šaltiniais, remtis savo sritį išmanančių specialistų nuomone.
– Riboti naujienų skaitymo laiką, pavyzdžiui, tik ryte ar vakare.
– Jeigu pradedate jausti, jog informacijos srautas pradeda kelti sunkiai valdomą stresą – bent trumpam visiškai pailsėti nuo jo.
✅ Rutina ir kasdieniai ritualai – stabilumo pagrindas:
Kontrolės ir saugumo jausmą gali stiprinti rutinos palaikymas, įpročių saugojimas, todėl verta susikurti ir puoselėti nors ir nedidelius kasdienius „ritualus“.

Patartina: 
– Laikytis reguliarios dienotvarkės, suplanuotų veiklų.
– Kiekvieną dieną skirti laiko raminančiai veiklai: pasivaikščiojimui, knygų skaitymui, bendravimui su artimaisiais, draugais ar tiesiog giliam lėtam kvėpavimui.
– Kontrolės jausmą gali sustiprinti pasiruošimas galimai nepaprastajai padėčiai. Daugiau informacijos, kaip tai padaryti, rasite Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms interneto svetainėje https://lt72.lt/.

✅ Rūpinimasis fizine ir emocine sveikata:

Nepamirškite pasirūpinti savo kūnu ir psichikos sveikata, kurie yra jūsų didžiausias pagalbininkas valdant savo reakcijas į stresines situacijas ir užtikrinant savo gerovę bet kokiomis aplinkybėmis.

Patartina: 
– Svarbu pilnavertiškai maitintis, išlaikyti miego režimą, ypač prieš miegą riboti prie ekranų praleidžiamą laiką.
– Ieškoti, kas būtent jums labiausiai padeda atsipalaiduoti bei puoselėja psichikos ir fizinę sveikatą – tai gali būti kvėpavimo pratimai, sportas, šokiai ar bet koks kitas judėjimas, bendravimas su artimaisiais, hobių puoselėjimas, laikas gamtoje.
– Daugiau informacijos apie emocinę sveikatą ir psichologinę pagalbą galite rasti interneto svetainėje https://pagalbasau.lt/.

✅ Prasminga veikla – priešnuodis bejėgiškumo jausmui:
Bejėgiškumo ir beprasmiškumo jausmus gali sumažinti prasminga veikla, skirta padėti kitiems. Prisidėjimas prie prasmingų iniciatyvų padeda jaustis reikalingiems ir suteikia kontrolės jausmą.

Patartina: 
– Atsižvelgę į tai, kas atitinka jūsų turimas vertybes, ir įvertinę savo galimybes, galite prisijungti prie savanoriškų veiklų taip įprasmindami savo kasdienybę. Pavyzdžiui, galite palaikyti ir prisidėti prie paramą Ukrainai organizuojančių organizacijų arba prisijungti prie kitų organizacijų, užsiimančių savanoriška veikla.

❗️ Taip pat norime priminti ir informuoti, kad kiekvienas Panevėžio rajono gyventojas gali gauti nemokamas individualias psichologinę gerovę ir psichikos sveikatą stiprinančias paslaugas.
‼️ Papildomai šiuo metu yra renkama nuotolinė psichoedukacinė savitarpio pagalbos grupė skirta streso įveikai.
Daugiau informacijos ir registracija į grupę: https://forms.gle/BK3rDVFkWVjsTPPX6
Psichologė Berta Radvilaitė ir
visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Aušra Rešimavičienė