Krūties sveikatos diena

Spalio 15 d. minima  švenčia krūties sveikatos diena. Kuria siekiama informuoti įvairaus amžiaus moteris, kad gyvenimo būdo veiksniai atlieka svarbų vaidmenį krūties vėžio prevencijos ir pasikartojimo srityje, taip pat ankstyvo krūties vėžio nustatymo svarbą.

2008 m. spalio 15 d. Milane, Italijoje, įvyko pirmoji krūties sveikatos diena, kuri dabar vyksta kasmet.

Faktai apie gyvenimo būdą ir krūties vėžį

Daugėja įrodymų apie ryšį tarp sveikos gyvensenos pasirinkimo ir mažesnės rizikos susirgti krūties vėžiu. Būti fižiškai aktyviam, tinkamai maitintis palaikyti normalų kūno svorį yra trys paprasti, bet svarbūs gyvenimo būdo pasirinkimai.

  • Fizinis aktyvumas ir svoris. Reguliarus fizinis aktyvumas bet kuriame amžiuje sumažina krūties vėžio riziką. Fiziškai aktyvus daugiau nei 30 minučių per dieną gali sumažinti krūties vėžio riziką 20 proc..
  • Visą gyvenimą išlaikant optimalų kūno svorį krūties vėžio po menopauzės rizika gali sumažėti 50 proc.
  • Alkoholio vartojimas. Yra ryšys tarp alkoholio vartojimo ir krūties vėžio rizikos. Ši rizika didėja didėjant alkoholio vartojimui , nors bet koks alkoholio kiekis yra susijęs su rizika. Tai galioja visų rūšių alkoholiniams gėrimams. 2018 m. PSO Europos regione 25proc. naujų krūties vėžio atvejų buvo priskirti ne daugiau kaip 2 gėrimų (20 g gryno alkoholio) išgėrimui per dieną.
  • Reprodukciniai veiksniai. Jaunesnio amžiaus (iki 30 metų) ir kelių vaikų susilaukimas sumažina krūties vėžio riziką. Ilgas žindymas (pvz., 2 metai vienam vaikui) ir kelių vaikų maitinimas apsaugo nuo krūties vėžio. Menstruaciniai veiksniai , tokie kaip ankstyvas pirmųjų menstruacijų amžius (t12 metų ar jaunesnis) ir didėjantis amžius menopauzės metu (53 metų ar vyresni), padidina krūties vėžio atsiradimo tikimybę.
  • Geriamųjų kontraceptikų vartojimas yra susijęs su padidėjusia krūties vėžio rizika. Jų naudojimas 5 metus buvo susijęs su rizika mirti nuo krūties vėžio. Rizika sumažėjo praėjus 10 metų po šių gydymo būdų nutraukimo. Net ir šiuolaikiniai hormoniniai kontraceptikai turi susijusią riziką: Danijoje atliktas tyrimas parodė, kad šiuo metu ir neseniai vartojantiems kombinuotus kontraceptikus krūties vėžio rizika padidėja 19 proc. .

Naudota informacija:

  1. https://www.europadonna.org/prevention-and-breast-health/breast-health-day/
  2. https://www.europadonna.org/prevention-and-breast-health/breast-cancer-facts/
  3. https://www.ihs.gov/newsroom/announcements/2023-announcements/breast-cancer-awareness-month/