Šios dienos tikslas – skleisti žinią apie ligos prevencijos galimybes, ankstyvos diagnozės svarbą ir veiksmingus gydymo metodus.
Pagrindiniai žingsniai siekiant išvengti LOPL yra:
- Rūkymo atsisakymas – pagrindinis būdas apsisaugoti nuo šios ligos.
- Švaraus oro užtikrinimas – vengti aplinkos ir darbinės taršos.
- Fizinė veikla ir sveikas gyvenimo būdas – padeda palaikyti geresnę plaučių funkciją.
- Reguliarūs sveikatos patikrinimai – ankstyva diagnozė leidžia efektyviau valdyti ligos progresavimą.
Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, pasaulyje yra pusė milijardo žmonių sergančių LOPL. Nuo 1984 m. sergamumas LOPL Lietuvoje išaugo nuo 1,3 proc. iki 3,5 proc. Iš Europos Sąjungos narių šis rodiklis didesnis tik Suomijoje ir Belgijoje, kur sergančiųjų LOPL dalis sudaro atitinkamai 4 ir 5 proc. gyventojų.
LOPL būdingas lėtinis oro srauto apribojimas, dusulys, kosulys, švokštimas, skrepliavimas. Laipsniškas kvėpavimo funkcijos blogėjimas sukelia fizinio aktyvumo sumažėjimą ir gyvenimo kokybės blogėjimą. Dusulys yra svarbiausias neįgalumą lemiantis LOPL simptomas, o kosčiojimas gali būti pirmasis susirūpinti verčiantis ligos požymis. Ligai progresuojant kvėpavimo takai siaurėja. Per susiaurėjusius kvėpavimo takus į plaučius patenka vis mažiau oro. Žmogus pradeda dusti. Iš pradžių dusulį sukelia tik fizinis krūvis, o vėliau jis dūsta ir ramybės būsenoje.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, LOPL yra trečia pagal dažnį mirties priežastis ir kasmet nustatoma vis daugiau naujų ligos atvejų. Yra įrodyta, kad pagrindinis šios ligos rizikos veiksnys yra rūkymas ir tai sudaro net 80 proc., visų ligos atvejų. Kitos atsiradimo priežastys gali būti įvairių dulkių ir garų užteršta aplinka, bei plaučių ligos, kurios pasireiškia jau nuo vaikystės. Nors tai yra lėtinė liga visam likusiam gyvenimui, tačiau kuo anksčiau pavyksta šią ligą diagnozuoti, tuo gydymas būna efektyvesnis ir gyvenimo kokybė geresnė.
Pradinis ligos gydymas – rizikos faktorių vengimas bei ligos prevencija (mesti rūkyti, naudoti apsaugines priemones dirbant dulkėtoje aplinkoje; prevencijai – vakcinacija nuo kvėpavimo takų ligas sąlygojančių infekcinių susirgimų – pvz.: gripas, pneumokokinė infekcija). Pagrindinis ligos gydymas – tai inhaliuojami bronchus plečiantys vaistai, kuriuos gydytojas pulmonologas, atsižvelgdamas į ligos sunkumą ir paciento galimybes vaistą taisyklingai įkvėpti, paskiria monoterapija (vienas vaistas) ar deriniais (keli vaistai), dozuota miltelių forma ar purškiamus.
Naudota informacija:
1.https://www.santa.lt/suaugusiuju-retu-plauciu-ligu-kompetencijos-centras-papildoma-informacija/
2.https://www.who.int/health-topics/poliomyelitis#tab=tab_1
3.https://www.kaunoklinikos.lt/apie-mus/naujienos/ka-svarbu-zinoti-apie-letine-obstrukcine-plauciu-liga.html
4.https://sam.lrv.lt/uploads/sam/documents/files/COVID19_ir_LOPL_L__Zabuliene_2020_04_16_2.pdf
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Aušra Rešimavičienė