Liepos 28-oji – Pasaulinė hepatito diena

       Liepos 28 dieną minima Pasaulinė hepatito diena, kurios tikslas yra suteikti visuomenei daugiau informacijos apie virusų sukeltus hepatitus, jų prevenciją ir gydymo būdus. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kartu su kitais tarptautiniais partneriais deda pastangas, jog sergamumas hepatitu mažėtų ir iki 2030 metų ši liga būtų pašalinta iš visuomenės sveikatos rizikų sąrašo.

          Kepenys – svarbus organizmo medžiagų apykaitos procesus reguliuojantis organas, didžiausia žmogaus virškinimo sistemos liauka (sveria apie 1,5 kg). Hepatitas yra infekcinių ligų grupė, kurią nulemia hepatito virusas. Dažniausiai susirgimus sukelia hepatito A, B ir C virusai. Hepatito virusas gali sukelti kepenų susirgimus, tokius kaip kepenų uždegimas, nepakankamumas, kepenų cirozė ar netgi kepenų vėžys.

Laimei, ankstyva hepatito diagnostika ir prevencija leidžia kontroliuoti ligos plitimą ir susirgimų skaičių.

Kaip apsisaugoti nuo virusinių hepatitų?

Efektyviausia hepatito A profilaktikos priemonė yra vakcinacija. Taip pat itin svarbi profilaktikos priemonė yra tinkama rankų higiena.

Hepatito B infekcijos efektyviausia prevencijos priemonė yra skiepai. Deja, nuo hepatito C infekcijos skiepų nėra, todėl reikėtų laikytis kitų profilaktikos priemonių, kurios tinka saugantis ir nuo hepatito B: vengti nesaugių lytinių santykių, nesinaudoti kitų asmenų skutimosi peiliukais, manikiūro, pedikiūro reikmenimis, nevartoti švirkščiamųjų narkotinių medžiagų, o jas vartojantiems asmenims nesidalyti adatomis ir švirkštais, dirbantiems su žmonių biologiniais skysčiais rekomenduojama mūvėti pirštines ir kt.

Hepatito D infekcija negali pasireikšti, jei nėra hepatito B viruso, todėl siekiant išvengti HDV infekcijos yra tinkamos jau paminėtos hepatito B profilaktikos priemonės.

Svarbiausios hepatito E profilaktikos priemonės yra geriamojo vandens kokybės standartų palaikymas, tinkamas nuotekų tvarkymas, higienos taisyklių laikymasis, pakankamas mėsos, jūros gėrybių terminis apdorojimas prieš valgį.

Dėl virusinių hepatitų B ir C pirmiausia rekomenduojama pasitikrinti:

  • asmenims, kuriems iki 1993 m. buvo perpiltas kraujas ar kraujo produktai;
  • asmenims, kuriems dėl neaiškių priežasčių yra padidėję kepenų fermentai;
  • medicinos įstaigų darbuotojams, turintiems sąlytį su krauju ar kitais kūno skysčiais;
  • nėščiosioms;
  • vaikams, kurių motinos nėštumo ar gimdymo metu sirgo virusiniu hepatitu B / C;
  • asmenims, kurių šeimos nariui diagnozuotas hepatitas B / C;
  • daug lytinių partnerių turėjusiems asmenims;
  • ŽIV infekuotiems asmenims;
  • asmenims, nors kartą vartojusiems švirkščiamuosius narkotikus;
  • įkalinimo įstaigoje kalėjusiems asmenims.

NVSC specialistai rekomenduoja pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju apie galimybę nemokamai pasitikrinti dėl hepatito C infekcijos. Daugiau informacijos apie virusinius hepatitus galite rasti čia.

Naudota informacija:
1.https://www.who.int/campaigns/world-hepatitis-day/2024
2.https://www.bernardinai.lt/liepos-28-oji-pasauline-hepatito-diena-kaip-nesusirgti/
3.https://nvsc.lrv.lt/lt/naujienos/nvsc-pasauline-hepatito-diena-ragina-uzkirsti-jam-kelia-plisti/
4.https://www.medicina.lt/straipsniai/Liepos-28-d-Pasaulin%C4%97-Hepatito-diena/18545

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Aušra Rešimavičienė