Lytiškumas – tai plati sąvoka, kuri apima daugelį žmogaus elgsenos aspektų, tarp jų ir lytinį tapatumą (identitetą), lytinę orientaciją, lytinę ir reprodukcinę sveikatą, lytinius santykius. Lytiškumą sudaro žmogaus vertybės, įsitikinimai, požiūris į save, kaip į vyrą ar moterį, į santykius su žmonėmis (per draugystę, prieraišumą, meilę) ir kt. Lytinis brendimas – tai pereinamasis laikotarpis iš vaikystės į suaugusiojo amžių, kai vyksta fiziologiniai, emociniai pokyčiai. Lytinio brendimo metu subręsta lytiniai organai, įvyksta pubertetinis augimo šuolis, susiformuoja antriniai lytiniai požymiai. Brendimo procesui taip pat svarbi ir psichinė bei socialinė branda: pareigų, savo elgesio suvokimas, pasiruošimas savarankiškam gyvenimui, motinystei ar tėvystei. Taigi, lytinis brendimas yra sudėtinis procesas, kadangi jo metu vyksta daug pokyčių: keičiasi išvaizda, mąstysena, emocijos ir elgesys.
Lytinis tapatumas (identitetas) – tai asmens buvimas biologine moterimi ar vyru. Lyties tapatybė sudaro dalį savęs suvokimo (to kaip mes patys suprantame save ir kaip mus mato kiti) bei apima psichologinį pojūtį esant vyru ar moterimi, ar jais abiem, ar nė vienu iš jų.
Seksualinė orientacija – dažniausiai pradeda pasireikšti paauglystėje, ji gali būti nukreipta į tos pačios lyties arba į kitos lyties asmenis, kartais – abiem kryptimis.
Lytinė orientacija pasižymi dviem aspektais:
1) fiziniu pasirinkimu – tai, kam asmuo teikia pirmenybę lytiniuose kontaktuose;
2) potraukio pasirinkimu – tai, kam asmuo teikia pirmenybę emociniuose santykiuose.
Vaikai emocinius savo tėvų santykius pradeda stebėti nuo ankstyvo amžiaus, juos mato daug ilgiau, nei gali pastebėti fizinę tokių santykių išraišką. Todėl emocinis vaiko lytinės orientacijos aspektas paprastai išsivysto greičiau, nei fizinis.
Seksualinė orientacija skirstoma:
- Heteroseksualumas – tai lytinė orientacija, kai asmuo jaučia fizinį potraukį priešingos lyties asmenims (t. y. vyras – moteriai, moteris – vyrui).
- Homoseksualumas – tai lytinė orientacija, kai asmuo jaučia fizinį potraukį tos pačios lyties asmenims (t. y. vyras – vyrui, moteris – moteriai).
- Biseksualumas – tai lytinė orientacija, kai asmuo jaučia fizinį potraukį abiejų lyčių asmenims
(t. y. vyrą traukia ir vyras, ir moteris, o moterį traukia ir moteris, ir vyras). - Transvestitas – tai asmuo, kuris rengiasi, elgiasi kaip priešingos lyties asmuo (t. y. vyras rengiasi ir elgiasi, kaip moteris, moteris – kaip vyras).
- Transseksualas – tai asmuo, kuris imasi priemonių siekdamas pakeisti savo fizines savybes, kad taptų visiškai panašus į kitos lyties asmenį (pavyzdžiui, vartoja hormonus, atlieka lyties keitimo operaciją).
Kai kurie homoseksualios orientacijos asmenys teigia, kad jie pradėjo jausti potraukį tos pačios lyties asmenims būdami 10–11 metų amžiaus. Pastebėtina, jog seksualinės fantazijos apie tos pačios lyties partnerius ankstyvajame paauglystės amžiuje yra normalus asmens raidos etapas ir negali būti siejamas su nuolatine asmens lytine orientacija.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad:
- Kiekvienas žmogus nuo gimimo iki mirties yra lytinė būtybė. Kiekvienas turi seksualinius jausmus. Žmonėms senstant keičiasi tik būdas, kaip tie seksualiniai jausmai išreiškiami.
- Kiekvienas asmuo yra atsakingas už savo lytinį elgesį ir jo pasekmes.
- Būtina gerbti kito asmens lytiškumo išraišką (asmens seksualinę orientaciją), jei tik ji nekenkia kitiems ir nežemina jų.
- Yra daug būdų išreikšti seksualinius jausmus, o lytiniai santykiai yra tik vienas iš būdų.
- Kiekvienas asmuo turi savo vertybių sistemą lytiškumo atžvilgiu ir ją privalu gerbti.
- Yra skirtingų nuomonių, kas nulemia homoseksualumą. Kai kurie mokslininkai teigia, kad homoseksualumas yra nulemtas genetikos. Kiti mano, kad tai yra įgyjama auklėjimo metu arba nulemta socialinių veiksnių. Vienu ar kitu atveju, jaučiantiems potraukį tos pačios lyties asmenims, ši lytinė orientacija yra svarbi jų asmenybės dalis, panašiai, kaip ūgis, veido bruožai ir pan.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Karolina Juškaitė