Net ir pirmosios pagalbos minutės gali nulemti tolesnę žmogaus gyvenimo kokybę ar net gyvybę. Labai gerai, jei žmogus, galintis padėti nukentėjusiajam, turi žinių ir įgūdžių, ir padeda, kol laukia medikų. Tačiau tikrai ne visi tam ryžtasi dėl žinių trūkumo.
Panevėžio rajono Paliūniškio pagrindinės mokyklos 6 klasės mokiniai balandžio 4 dieną mokėsi kaip tinkamai suteikti pirmąją pagalbą. Laiku ir tinkamai suteikus pirmąją pagalbą, galima išgelbėti žmogui gyvybę. Su mokiniais prisiminėme kokiais atvejais reikia skambinti ir kviesti greitąją medicinos pagalbą. Išsiaiškinome dažniausiai pasitaikančias traumas ir veiksmus, kurių reikia imtis ištikus nelaimei. Pirmiausia šalia nukentėjusiojo atsiduria ne medikai, o nelaimės vietoje esantys žmonės – suaugusieji, vaikai. Todėl labai svarbu nuo pat mažens mokytis suteikti pirmąją pagalbą ir šias žinias nuolat gilinti ir tobulinti. Mokymų metu buvo praktiškai demonstruojama kaip suteikti pirmąją pagalbą ir kokių klaidų nedaryti. Pamokos metu buvo naudojamas gaivinimo manekenas bei mokomasis defibriliatorius. Įjungus defibriliatorių, mokiniai klausėsi nurodymų – ką reikia atlikti. Išbandę ir atlikę visus nurodymus, mokiniai mokėsi praktiškai atlikti žmogaus gaivinimą, klausantis ką sako įjungtas defibriliatorius. Automatinis išorinis defibriliatorius – tai kompiuterinis prietaisas, kuris analizuoja širdies ritmą, atpažįsta sutrikimą ir išskiriamu elektros impulsu atkuria normalų širdies darbą. Defibriliacija priskiriama pradinio gaivinimo priemonėms, nes tai – pats efektyviausias skilvelių virpėjimo, skilvelių plazdėjimo ir nestabilios skilvelių tachikardijos gydymo metodas.
Per užsiėmimą mokiniai sužinojo, kada reikia panaudoti defibriliatorių, kaip elgtis jei jo nėra, kokių pirmųjų veiksmų imtis ir kaip padėti žmogui susmukus, praradus sąmonę ar susistojus širdies veiklai.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Irena Kuklierytė