Nenoriu mokytis. Kaip padėti?

Patarimai tėvams.

Labiausiai vaikus mokytis motyvuoja pakankamas tėvų dėmesys – domėjimasis atžalos pasiekimais, draugais, mėgstamais dalykais. Suaugusieji turi dalyvauti vaiko gyvenime. Pirmiausiai patenkinkime fiziologinius poreikius:

  1. Ugdykite paauglio laiko planavimo įgūdžius. Pradėkite nuo dienos režimo subalansavimo ir jo laikymosi: laiku keltis, laiku eiti miegoti, mokykla, būreliai, namų ruoša, pamokų ruoša, laisvalaikis. Aptarkite tai su savo paaugliu ir sudėliokite režimą kartu.
  2. Aptarkite informacinių technologijų (IT) naudojimą ir trukmę. Jos stipriai išbalansuoja paauglį ir tada pačiam prisiversti mokytis ir atlikti kitas veiklas yra sunku. Bendri susitarimai – būtini: kada laikas turėtų būti skirtas pamokoms, o kada kompiuteriui ar išmaniajam telefonui.
  3. Paaugliai turi miegoti 9-10 valandų per parą. Likus valandai iki miego IT nereikėtų naudoti, nes sunku užmigti ir miegas būna neramus, atsikeliama nepailsėjus.
  4. Lankyti nors vieną būrelį jūsų paaugliui, taip pat yra svarbu ir reikalinga. Kartu nuspręskite koks jis bus ir užsirašykite. Užsirašius – reikia ir dalyvauti užsiėmimuose.
  5. Vaikui bręstant, keičiantis kūnui ir medžiagų apykaitai, svarbu nepamiršti pakankamos fizinės veiklos, gryno oro, higienos.
  6. Svarbu skirti laiko ir bendravimui su draugais.
  7. Paauglys turi valgyti 5 kartus per parą: pusryčius, pietus ir vakarienę bei du užkandžius ir gerti pakankamai skysčių (iki 8 stiklinių per dieną). Sėkmingai dienos pradžiai – pusryčiai būtini!
  8. Neužmirškite ir maisto papildų tokių kaip Vit. D3, omega 3/omega 6, magnio, B grupės vitaminų ir kitų. Čia jau pasitarkite su paauglio gydytoju. Spartus augimas paauglystėje iššaukia didesnį poreikį maisto papildų. O stiprinant organizmą atsiranda daugiau jėgų susidoroti su paaugliško gyvenimo iššūkiais.
  9. Neužmirškime, kad reikalingos ne vien pamokos, bet ir džiugesys, patiriamas užsiimant mėgstama veikla.

Kaip kalbėti su paaugliu?

  1. Pokalbis turėtų būti nuoširdus ir rūpestingas. Svarbiausia, kad nebūtų barnių, kaltinimų ar net nuobaudų. Svarbu, kalbėti ne tik apie vaiko, bet ir savo jausmus. Būkite savimi, parodykite savo meilę ir nebijokite būti atviri. Stenkitės daugiau klausti ir klausytis, o ne teigti.
  2. Pakalbėkite su savo vaiku kaip jis nori mokytis ir kaip jis mato savo ateitį. Jei su juo kalbėtumėtės draugiškai, nemoralizuojant, manome, kad jis nupasakotų savo ateities viziją.
  3. Esant nesėkmėms, būtina suprasti, kad vaikui nepavyko ir jis taip pat dėl to išgyvena. Mes visi norime būti sėkmingi ir gauti dėmesio, tik paaugliui sunku rasti tinkamus būdus jo gavimui. O nenoras mokytis gali būti tik gynyba.
  4. Svarbu mokyti atžalą reaguoti į situaciją su atsakomybe. Numatykite planą, kaip žemi įvertinimai bus pataisyti ir domėkitės, kaip sekasi jo laikytis. Skatinimas negali būti priverstiniu, nes tai iššauks priešingą reakciją, kuomet vaikas dar mažiau turės noro mokytis. Greičiau reiktų priminti, kad tai vaiko reikalai, o jūs čia tam, kad pagelbėti jam.
  5. Jei paauglys reaguoja neigiamai, svarbu išlikti ramiam ir per daug nespausti – tai ne vienkartinis pokalbis, o prie svarbių temų reikia nuolat grįžti. Paauglio supratimas keičiasi su laiku ir su patirtimi.
  6. Jei nepavyksta rasti bendros kalbos su paaugliu galima kreiptis pagalbos į kitus artimuosius arba kreiptis į psichologą. Neužmirškite, net jei paauglys yra užsisklendęs ar net piktas, jam labai yra svarbus ryšys su suaugusiais ar su žmonėmis kuriems jie rūpi. 
  7. Nepasiduokite! Jei kas yra negerai – reikia apie tai kalbėti, nes visada atsiras žmogus galintis padėti. Neužmirškite, kad blogiausias problemų sprendimas yra jos ignoravimas. Svarbu tikėti savimi ir nesusitaikyti su netenkinančia situacija.
  8. Dažniau leiskite laiką kartu su savo vaikais. Puoselėkite savo šeimos tradicijas, švęskite šventes, kartu valgykite ar leiskite laiką vakarais. Tai padės sukurti ar sustiprinti tarpusavio ryšius.

Ne visi nori ir turi baigti universitetą, kolegiją. Profesinis išsilavinimas taip pat gali būti puikus pasirinkimas, nes kuo toliau, tuo labiau trūksta kvalifikuotų savo amatą išmanančių darbuotojų. Bet koks išsilavinimas yra svarbus. Darbo rinkoje daugiau galimybių prasimušti turi įgiję profesinį ar aukštąjį išsilavinimą. Todėl raginame tėvus daugiau bendrauti su savo vaikais ir paskatinti juos baigti bent jau profesinę mokyklą.

Nepamirškite pasakyti savo paaugliui, kad juo didžiuojatės. Skatinkite juos pačius savimi didžiuotis, taip augindami vidinę motyvaciją, savivertės jausmą. Galite tiesiog pasakyti „Turėtum savimi didžiuotis, puikiai atlikai šią užduotį!“ ir atrasti, kaip vaikas galėtų išreikšti pasididžiavimą savimi, pavyzdžiui, paplekšnodamas sau per petį. Priminkite, kad motyvacija ir noras dažniausiai ateina bedarant, o ne prieš pradedant. Tad pirmiausia reikia pradėti.

Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė

Deimantė Kirvelienė