Pasaulinė autizmo supratimo diena

Pasaulinė autizmo supratimo diena minima kasmet balandžio 2-ąją, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į autizmo spektro sutrikimus, skatinti ankstyvą diagnostiką ir pagalbą bei ugdyti toleranciją autistiškiems asmenims ir jų šeimoms. Šią dieną 2007 metais inicijavo Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja, pabrėždama būtinybę gerinti autistiškų žmonių gyvenimo kokybę ir jų galimybes dalyvauti visuomenės gyvenime.

Celebrating World Autism Awareness Day on April 2, 2025

Šiais, 2025 m., Pasaulinės autizmo supratimo dienos tema yra „ Neurologinės įvairovės skatinimas ir JT tvaraus vystymosi tikslai (SDG) “, kuriuos galite rasti čia: https://www.un.org/sustainabledevelopment/sustainable-development-goals/

Dėlionė, kurią taip pat išgarsino Autism Speaks, yra vienas dažniausiai atpažįstamų simbolių, nurodančių autizmą. Paprastai vaivorykštės spalvos arba vientisa mėlyna dėlionė ir toliau yra daugelio žinomų organizacijų, tokių kaip Autism Speaks, emblema. Ilgą laiką autizmo simboliu buvo laikoma dėlionės detalė, tačiau pastaruoju metu vis dažniau naudojamas begalybės ženklas. Šis simbolis atspindi autizmo spektro platumą ir sudėtingumą, pabrėždamas, kad kiekvienas autistiškas asmuo yra unikalus.. Begalybės simbolis yra dar viena dėlionės alternatyva, dažnai derinama su vaivorykštės spektru. Paprastai tai įkvepia autizmo spektro žmonėms įtraukties ir integracijos į visuomenę siekį. Ir toliau gilinantis į begalybės ženklo reikšmę, jis gali reikšti meilę skaičiams – tuo dalijasi daugelis autistiškų žmonių.

Viena iš labiausiai paplitusių spalvų asociacijų, naudojamų autizmui atstovauti, yra vaivorykštės spektras. Užuot pasirinkę tik vieną spalvą, vaivorykštės spalvų gama atspindi autizmo spektro gebėjimus ir diagnozes – išryškina gebėjimų ir iššūkių įvairovę. Graži mintis, kad visi autizmu sergantys asmenys yra skirtingi ir jų negalima atspindėti tik viena spalva. Tačiau, mėlyna spalva yra susijusi su ramybe ir priėmimu, ir  pagrindinė spalva, skirta autizmui. Jo populiarumą taip pat lėmė pasaulinė „Autism Speaks“ iniciatyva „Light It Up Blue“.

 

 

 

 

 

Autizmo spektro sutrikimas – tai neurologinis raidos sutrikimas, pasireiškiantis ankstyvoje vaikystėje ir trunkantis visą gyvenimą. Jis apima kalbos, bendravimo, elgesio ir socialinių įgūdžių vystymosi sunkumus. Autistiški asmenys dažnai kitaip suvokia aplinką, sutelkia dėmesį į detales, retai ieško akių kontakto ir gali turėti sunkumų atpažįstant kitų žmonių emocijas. Autizmą pirmą kartą apibrėžė daktaras Kanner’is 1943 metais. Tai – visą gyvenimą trunkantis sutrikimas, kuriam būdingas kalbos, socialinės raidos deficitas. Autizmą turintiems žmonėms reikia pastovumo, pasikartojimo, nuspėjamumo. Nepaisant sunkios negalios, susijusios su kalbos trūkumu, ir nesugebėjimo visavertiškai bendrauti, daugelis vaikų pasižymi neįprastais įgūdžiais – ypač regimąją atmintimi. Jie puikiai sprendžia dėliones ir panašias vaizdines užduotis. Plačiau skaitykite: https://www.kitoksvaikas.lt/wp-content/uploads/2018/04/KAIP-PAAISKINTI-KAS-YRA-AUTIZMAS-publikavimui.pdf++

Naudota informacija:

  1. https://www.awarenessdays.com/awareness-days-calendar/world-autism-awareness-day-2025/
  2. https://www.angelsense.com/blog/what-do-the-autism-colors-and-symbols-mean/
  3. https://www.kitoksvaikas.lt/kas-yra-autizmas/