Pasaulinė Dauno sindromo diena – kovo 21 d.

Kovo 21 dieną švenčiama Pasaulinė Dauno sindromo diena, kurią mūvimos skirtingos kojinės išreiškiant palaikymą ir toleranciją žmonėms su Dauno sindromu bei jų šeimoms. Skirtingos kojinės simbolizuoja kitoniškumą, tačiau jį nulemia tik viena chromosoma.

Data „3/21“ reiškia 21-ąją trečiojo metų mėnesio dieną ir taip pat simbolizuoja 21-osios chromosomos, kuri vadinama genetine Dauno sindromo priežastimi, pasikartojimą. Pirmą kartą šis terminas buvo atrastas 1958 m. liepą, kai daktaras Jérôme’as Lejeune’as kartu su Marthe Gautier ir Raymondu Turpin išanalizavo chromosomų skaičių iš vaiko audinių mėginių. Vaikas sirgo Dauno sindromu.

2025 m. Pasaulinės Dauno sindromo dienos tema yra „Tobulinkime mūsų palaikymo sistemas“.

Daugelis žmonių su Dauno sindromu visame pasaulyje negauna jiems reikalingos paramos. Daugelyje šalių nėra paramos sistemų, kurios atitiktų žmonių su negalia ir jų šeimų poreikius.
Vyriausybės turi užtikrinti, kad būtų sukurta paramos sistema, kad žmonės su negalia būtų įtraukti į bendruomenę.

Dauno sindromas (arba trisomija 21) yra būklė, kai žmogus turi papildomą chromosomą. Dauguma žmonių turi 23 poras chromosomų – ​​iš viso 46. Žmonės su Dauno sindromu turi papildomą chromosomą, pridėtą prie 21 poros – iš viso 47. Chromosomos veikia kaip instrukcijų vadovas, nurodantis, kaip atrodo mūsų kūnas ir kaip jie veikia. Žmonės, turintys Dauno sindromą, paprastai turi intelekto negalią. Tai kiekvienam žmogui yra skirtinga.

Naudota informacija:

  1. https://www.saulytes.lt/pasauline-dauno-sindromo-diena-kovo-21-d/
  2. https://economictimes.indiatimes.com/news/international/us/world-down-syndrome-day-2025-who-was-dr-jrme-lejeune-the-man-known-for-his-cause-for-down-syndrome/articleshow/119310677.cms?from=mdr
  3. https://www.worlddownsyndromeday.org/2025-theme

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Švabinskienė