Pasaulinė diena be tabako

Minima: 2023.05.31

     Pasaulinė sveikatos apsaugos organizacija 1987 m. paskelbė gegužės 31-ąją Pasauline diena be tabako. Šią dieną visi rūkantieji skatinami bent vieną dieną nerūkyti. Visuomenė skatinama susipažinti su rūkymo žala ir pasauline tabako epidemija.

   Šių metų tema – „Mums reikia maisto, o ne tabako“. 2023 m. pasauline kampanija siekiama didinti tabako augintojų informuotumą apie alternatyvias augalininkystės ir rinkodaros galimybes bei paskatinti juos auginti tvarius, maistingus augalus. Taip pat bus siekiama atskleisti tabako pramonės pastangas kištis į bandymus pakeisti tabako auginimą tausojančiais augalais ir taip prisidėti prie pasaulinės maisto krizės.

   Augančią maisto krizę lemia konfliktai ir karai, klimato sukrėtimai ir ekonominis bei socialinis COVID-19 pandemijos poveikis. Struktūrinės priežastys, pvz., pasėlių pasirinkimas, taip pat turi įtakos, o pažvelgus į tabako auginimą paaiškėja, kaip tai prisideda prie didesnio maisto trūkumo:

    Visame pasaulyje kasmet tabako auginimui reikalinga apie 3,5 milijono hektarų žemės. Augantis tabakas taip pat prisideda prie 200 000 hektarų miškų per metus iškirtimo. Tabako auginimas reikalauja daug pesticidų bei trąšų, kurie prisideda prie dirvožemio degradacijos. Tabakui auginti naudojama žemė, vėliau nėra tinkama auginti kitus augalus, , nes tabakas ardo dirvožemio derlingumą.

     Palyginti su kita žemės ūkio veikla, pvz., kukurūzų auginimu ir net gyvulių ganymu, tabako auginimas daro daug žalingesnį poveikį ekosistemoms, nes tabako dirbamos žemės yra labiau linkusios į dykumėjimą.

   Bet koks pelnas, gaunamas iš tabako negali kompensuoti žalos, padarytos tvariai maisto gamybai mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse. Atsižvelgiant į tai, reikia skubiai imtis teisinių priemonių tabako auginimui sumažinti ir padėti ūkininkams pereiti prie alternatyvių maistinių augalų auginimo.

    Tabako epidemija yra viena didžiausių grėsmių visuomenės sveikatai, su kuria kada nors susidūrė pasaulis, per metus miršta daugiau nei 8 milijonai žmonių, įskaitant apie 1,2 milijono mirčių dėl pasyvaus rūkymo.

     Visos tabako formos yra kenksmingos ir nėra saugaus tabako poveikio lygio. Cigarečių rūkymas yra labiausiai paplitusi tabako vartojimo forma visame pasaulyje.  Daugiau nei 80 proc. iš 1,3 milijardo tabako vartotojų visame pasaulyje gyvena mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse, kur su tabaku susijusių ligų ir mirties našta yra didžiausia. Tabako vartojimas prisideda prie skurdo, nes namų ūkių išlaidas nukreipia nuo pagrindinių poreikių, tokių kaip maistas ir pastogė, į tabaką.

Naudota informacija:

  1. https://day.lt/sventes/straipsniai/nerukymo_diena
  2. https://www.who.int/europe/news-room/events/item/2023/05/31/default-calendar/world-no-tobacco-day-2023–we-need-food–not-tobacco
  3. https://www.paho.org/en/campaigns/world-no-tobacco-day-31-may-2023

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Švabinskienė