Pasaulinė regėjimo diena

     Pasaulio sveikatos organizacija antrąjį spalio ketvirtadienį paskelbė Pasauline regėjimo diena. Šią dieną žmonės skatinami pasirūpinti savo akimis, apsilankyti pas gydytoją. Pasaulinė regėjimo diena visame pasaulyje minima siekiant didinti informuotumą apie akių sveikatą ir įvertinti tūkstančių oftalmologų visame pasaulyje atliekamą darbą sprendžiant regėjimo sutrikimus.

2023 m. Pasaulinės regėjimo dienos tema yra „Mylėk savo akis darbe! Ši tema pabrėžia, kad labai svarbu teikti pirmenybę regėjimo sveikatai, siekiant užtikrinti geresnę žmonių gyvenimo kokybę visame pasaulyje.

Akys padeda mums pažinti aplinkinį pasaulį, grožėtis juo ir apsisaugoti nuo pavojų. Akys vadinamos sielos veidrodžiu. Privalome jomis rūpintis, nenumoti ranka į akių nuovargį ir skausmus. Vizija yra brangi dovana, kuri daro didelę įtaką mūsų kasdieniam gyvenimui. Geras regėjimas yra būtinas norint mokytis, dirbti ir visapusiškai mėgautis gyvenimu. Reguliarus akių patikrinimas, ankstyvas akių ligų nustatymas ir savalaikis gydymas yra gyvybiškai svarbūs norint išsaugoti šią dovaną. Pasaulinė regėjimo diena yra skirta propaguoti visuotinę akių sveikatą, skatinanti asmenis, bendruomenes ir vyriausybes imtis veiksmų ir investuoti į akių priežiūros paslaugas.

Regėjimo sutrikimų priežastys yra įvairios. Tai gali būti infekcinės ir neinfekcinės (pvz., hipertoninė liga, aterosklerozė, cukrinis diabetas ir kt.) ligos, mechaniniai pažeidimai, medžiagų apykaitos sutrikimai, vitaminų ar mineralų trūkumas, paveldimumas, užteršta aplinka, įtemptas regimasis darbas, senėjimas ir kt. Būtina atkreipti dėmesį į tinkamą mitybą, kad regėjimas nenusilptų. Nuo seno liaudyje gajus posakis – nori, kad akys būtų sveikos, valgyk daug morkų ir mėlynių.

Naudota informacija:

  1. https://day.lt/sventes/straipsniai/pasauline_regejimo_diena
  2. https://www.hindustantimes.com/lifestyle/festivals/world-sight-day-2023-date-history-significance-and-theme-101697017286325.html
  3. https://www.onlymyhealth.com/world-sight-day-2023-date-theme-significance-and-importance-1697025433
  4. https://invisionmag.com/iapb-world-sight-day-to-shine-a-light-on-the-world-of-work/

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Švabinskienė