Pasaulinė žindymo savaitė

Rugpjūčio 1–7 dienomis nuo 1992 metų švenčiama Pasaulinė žindymo savaitė. Ši data išskirta siekiant įgyvendinti Inoccenti deklaraciją, pasirašytą 1990 metais, kuri pabrėžia žindymo saugojimo, skatinimo ir palaikymo svarbą. 1991 metais įkurta organizacija World Alliance for Breastfeeding Action (WABA) kasmet parenka Žindymo savaitės temą, šūkį ir rengia medžiagą, o per pastaruosius 15 metų šiai progai paminėti organizuojami renginiai išsiplėtė į daugiau kaip 150 šalių.

Pasaulinė maitinimo krūtimi savaitė vyksta kasmet pirmąją rugpjūčio savaitę, ją remia PSO, UNICEF ir daugelis sveikatos ministerijų bei pilietinės visuomenės partnerių. 2024 m. tema „Šaliname spragas žindymui “.

Šią Pasaulinę žindymo savaitę vertiname žindančias mamas ir stengiamės, kad jos gautų reikiamą pagalbą. Pagalba maitinant krūtimi yra įvairių formų – nuo ​​personalo, palaikančio žindymą jūsų vietinėje kavinėje, iki naudingų sveikatos priežiūros darbuotojų patarimų.  Mes visi galime padėti užtikrinti, kad moterys galėtų žindyti bet kada ir bet kur – ir stengtis pagerinti moterų padėtį ir būklę namuose, darbe ir viešajame gyvenime.

Motinos pienas yra idealus maistas kūdikiams. Jis yra saugus, švarus ir jame yra antikūnų, kurie padeda apsisaugoti nuo daugelio įprastų vaikų ligų. Motinos pienas suteikia visą kūdikiui reikalingą energiją ir maistines medžiagas pirmaisiais gyvenimo mėnesiais, o antroje pirmųjų metų pusėje jis ir toliau patenkina iki pusės ar daugiau vaiko mitybos poreikių, o antrąjį – iki trečdalio. gyvenimo metus.  Žindomi vaikai geriau atlieka intelekto testus, rečiau turi antsvorio ar nutukimo ir vėliau yra mažiau linkę susirgti diabetu. Moterims, maitinančioms krūtimi, taip pat sumažėja krūties ir kiaušidžių vėžio rizika.

Išskirtinis 6 mėnesių maitinimas krūtimi turi daug naudos kūdikiui ir mamai. Svarbiausias iš jų yra apsauga nuo virškinimo trakto infekcijų, kuri stebima ne tik besivystančiose, bet ir išsivysčiusiose šalyse. Ankstyvas žindymo pradžia, per 1 valandą nuo gimimo, apsaugo naujagimį nuo infekcijų ir sumažina naujagimių mirtingumą. Mirtingumo dėl viduriavimo ir kitų infekcijų rizika gali padidėti kūdikiams, kurie maitinami iš dalies arba visai nežindomi.

Motinos pienas taip pat yra svarbus energijos ir maistinių medžiagų šaltinis 6–23 mėnesių vaikams. Jis gali patenkinti pusę ar daugiau energijos poreikio vaikui nuo 6 iki 12 mėnesių ir trečdalį energijos poreikio nuo 12 iki 24 mėnesių. Motinos pienas taip pat yra svarbus energijos ir maistinių medžiagų šaltinis ligos metu ir sumažina netinkamai maitinamų vaikų mirtingumą.

Naudota informacija:

  1. http://www.zindymas.lt/node/20
  2. https://www.who.int/campaigns/world-breastfeeding-week/2024
  3. https://who.canto.global/v/breastfeeding/album/VNJTS?viewIndex=0&display=fitView&column=image&id=l1kl5f605p6h1d65p4vl0vkm05

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Dovilė Švabinskienė