Užkrečiamosios ligos – tai ligos, kuriomis susergama jų sukėlėjams (bakterijoms, virusams, grybeliams, parazitams) patekus į organizmą ir jame toliau dauginantis. Mus supančioje aplinkoje gausu ligų sukėlėjų. Žmonės jais gali užsikrėsti įvairiausiais būdais: per orą, kuriuo kvėpuoja, per vandenį, kurį geria, ar per maistą, kurį valgo. Į žmogaus organizmą sukėlėjai gali patekti per sąlytį su kitais žmonėmis, gyvūnais, augalais ar net nematomais nešvarumais, esančiais ant daiktų, kuriuos žmogus liečia. Taip pat jų gali patekti su krauju, limfa ar kitais organizmo skysčiais. Šaltuoju metų laikotarpiu neišvengiamai padaugėja lašeliniu būdu per orą plintančių užkrečiamųjų ligų (pvz., gripas, COVID-19, kokliušas, vėjaraupiai, skarlatina ir kt.)
Lapkričio 5 dieną, Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos 9-tų klasių mokiniams pravesta paskaita tema „Užkrečiamųjų ligų prevencija“. Šios paskaitos tikslas padėti mokiniams suprasti, kas yra užkrečiamosios ligos, supažindinti su užkrečiamųjų ligų sukėlėjais ir jų perdavimo veiksniais, supažindinti su užkrečiamųjų ligų grėsmėmis, epidemiologiniu procesu, skiepais valdomomis ligomis, kas yra įprastinis sergamumas ir epidemija. Lektorė Daiva Marazienė su mokiniais nagrinėjo infekcijos plitimo grandinę, paaiškino užsikrėtimo kelius, kokiose sąlygose gyvena ir dauginasi mikroorganizmai. Paskaitos pabaigoje mokiniai atliko trumpą praktinę užduotį apie gripą. Lektorė akcentavo, kad norint išvengti užkrečiamų ligų svarbu:
- Reguliariai vėdinti patalpas
- Valyti dažnai liečiamus paviršius
- Tinkamai laikytis rankų higienos įpročių
- Laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo
- Kasmet pasitikrinti sveikatą
- Neatidėlioti ir laiku pasiskiepyti
Daugelį metų užkrečiamos ligos buvo pagrindinė žmonių mirties priežastimi. Dėl socialinių, technologinių ir aplinkos veiksnių pasaulyje nuolat atsiranda naujų ligų bei dėl vakcinacijos tempų sumažėjimo grįžta seniai suvaldytos pavojingos ligos. Šiandien, esant sukurtam gausiam kiekiui apsaugos priemonių (veido kaukės, vienkartinės medicininės pirštinės, dezinfekciniai skysčiai, skiepai ir kt.), galime ženkliai sumažinti infekcinių susirgimų riziką.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Aušra Džiugelytė