Patyčios yra sąmoningas, apgalvotas, pasikartojantis elgesys, žeidžiantis kitus ir suteikiantis jiems fizinį, psichologinį ar emocinį stresą. Patyčios tai ne humoras. Juokaujama norint pralinksminti, tyčiojamasi – norint įskaudinti. Patyčios yra vienas iš pagrindinių veiksnių, smarkiai žalojančių vaikų psichinę sveikatą ir trukdančių saugiai jaustis mokykloje, namuose, gatvėje, internete. Vaikai, kenčiantys nuo patyčių jaučiasi nesaugūs, jaučiasi liūdni, nepasitiki savimi, išgyvena nerimą, kyla minčių apie savižudybę, gali suprastėti vaiko pasiekimai, gali būti sunkiau mokytis.
Remiantis tarptautinio mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos ir sveikatos (HBSC) 2022 metų atlikto tyrimo duomenimis daugiau nei ketvirtadalis (26,9 proc.) mūsų šalies moksleivių patiria patyčias ir tai yra blogiausias rezultatas tarp kitų valstybių. Kas ketverius metus atliekamas tyrimas parodė, kad lyginant 2022 metų tyrimus su 2018 metų tyrimais, situacija Lietuvos mokyklose pagerėjo vos 0,9 proc. Nors vis daugiau paauglių atpažįsta patyčias, tačiau jiems pritrūksta drąsos jas stabdyti. Tyrimas taip pat atskleidžia, kad mokykla vis dar yra pagrindinė vieta, kur vyksta patyčios.
Kovo 17-20 dienomis Ramygalos gimnazijoje vyko patyčių prevencijai skirti užsiėmimai, kuriuose dalyvavo 5a, 5b, 4a, 3b ir 3a klasių mokiniai. Užsiėmimų metu socialinė pedagogė Dalia Burokienė aiškino kas yra patyčios, kokios jų rūšys, kokios gali būti priežastys, kaip atskirti patyčias nuo pajuokavimų. Didelis dėmesys buvo skirtas elektroninėms patyčioms: jų formoms, prevencijai ir apsaugos priemonėms. Mokiniai sužinojo, kaip išvengti internetinių
grėsmių – nebendrauti su nepažįstamais, nesidalinti asmeninėmis nuotraukomis, duomenimis. Gimnazijos visuomenės sveikatos specialistė Danguolė Urbonienė pravedė viktorinas: „Mus vienija draugystė“ ir „Renkuosi – nesityčioti“, kurios padėjo įtvirtinti įgytas žinias. Geriausiai pasirodę moksleiviai apdovanoti Panevėžio rajono visuomenės sveikatos biuro dovanėlėmis.
Mokiniai išgirdo patarimų, kur kreiptis pagalbos nukentėjus nuo patyčių – buvo pristatyta organizacija „Vaikų linija“. Per metus „Vaikų linijos“ konsultantai sulaukia 2500 vaikų skambučių ar laiškų, kuriuose jie dalinasi skaudžiomis patyčių patirtimis.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Danguolė Urbonienė