Kiekvienais metais nuo užspringimo miršta apie 3800 žmonių. Žmogus užspringsta kai svetimkūnis (maistas, smulkios žaislų dalys ir kt.) užkemša kvėpavimo takus. Laiku atpažinus ir efektyviai teikiant pradinę pagalbą, dalį užspringusiųjų galima išgelbėti. Užspringimas gali būti visiškas arba dalinis. Dalinio užspringimo metu užspringęs žmogus išlieka sąmoningas, gali kosėti bei kalbėti. Visiško užspringimo metu svetimkūnis aklinai užkemša kvėpavimo takus. Dažniausiai užspringstama valgant. Didelių blogai sukramtytų maisto gabalų rijimas, žaidimas, verkimas, juokimasis ar kalbėjimas, kai maistas ar svetimkūniai yra burnoje, didina šią riziką. Suaugusieji dažniausiai užspringsta mėsa. Vaikai gali užspringti gana įvairiais maisto produktais bei svetimkūniais.
Kovo 14 dieną Smilgių ikimokyklinio ugdymo skyriaus “Pelėdžiukų” ir “Bitučių” grupių vaikai dalyvavo užsiėmime “Pirma pagalba. Užspringimai. Traumos”. Su darželinukais mokėmės kaip atpažinti ar žmogus užspringęs, kaip suteikti pirmą pagalbą, koks yra tarptautinis užspringusio žmogaus ženklas. Pirmosios pagalbos tikslas yra atpažinti užspringimą ir atnaujinti kvėpavimo takų praeinamumą. Pagrindiniai veiksmai būtų tokie:
Esant daliniam užspringimui:
1.Stebėti užspringusįjį ir nepalikti jo.
2.Kosulys – geriausias svetimkūnio pašalimo iš kvėpavimo takų būdas.
3.Nedaryti Heimlicho stūmio.
4.Užtrukus pradiniam gaivinimui, kviesti greitąją medicinos pagalbą.
Esant visiškam užspringimui:
1.Penkis kartus suduoti į tarpumentę.
2.Jei žmogus vis tiek išlieka užspringęs, atlikti 5 Heimlicho stūmius.
3.Šiuos veiksmus atlikti pakaitomis tol, kol žmogus atsprings.
4.Jei žmogus netenka sąmonės, pradėti pradinį gaivinimą.
Užspringus vaikui atliekami lygiai tokie patys pirmosios pagalbos veiksmai, kaip ir suaugusiajam. Esant daliniam užspringimui – skatiname kosėti, o visiškam užspringimui – atliekame 5 smūgius į tarpumentę ir 5 Heimlicho manevrus. Teikiant pagalbą vaikui, reiktų suaugusiajam atsiklaupti ant kelių, kad ūgiai būtų viename lygyje.
Vaikai buvo supažindinti su Heimlicho manevru. Tai chirurgo Henryio Heimlicho aprašytas užspringusių gelbėjimo metodas. Heimlicho manevras atliekamas apkabinant žmogų iš nugaros ir uždėjus abi rankas žemyn po šonkauliais stipriai spustelint. Darželinukai turėjo galimybę praktiškai išbandyti šį manevrą, uždėjus draugui specialią liemenę ir teisingai spustelėjus, pro specialią angą turėjo iššokti putplasčio gabaliukas. Su vaikais diskutavome ir apie išorinį širdies masažą bei dirbtinį kvėpavimą, taip pat apžvelgėme traumas ir pirmą pagalbą joms esant. Užsiėmimo pabaigoje pažiūrėjome ir aptarėme kelis filmukus apie I pagalbą. Buvo smagu išgirsti, kad vaikai žino greitosios pagalbos numerį 112 ir stebėti kaip visi troško būti gelbėtojais, išmokti pirmos pagalbos paslapčių, nes juk niekada nežinai kada prireiks gelbėti žmogų, o žinoti ir mokėti visada gerai.
Visuomenės sveikatos specialistė
Valentina Kaušakienė