Projektas „Išmok plaukti”

      Mėgautis vandens teikiamais malonumais Lietuvoje tikrai yra kur. Mūsų šalyje gausu natūralių vandens telkinių. Per Lietuvos teritoriją eina vienas ežeringiausių Europos ruožų. Malonu poilsiauti, kai gali maudytis, žaisti vandenyje, kai moki plaukti. Vanduo yra gamtos dovana, kuri kartais tampa klastinga stichija. Vaikų netektys dėl skendimų būna skaudžios ir beprasmės. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis skendimai yra trečioji tarp atsitiktinių mirties priežasčių visame pasaulyje, – jie sudaro 7 proc. šių mirčių. Skęstantis vaikas dažniausiai nešaukia pagalbos ir nemojuoja rankomis, nes negali įprastai kvėpuoti. Skęstantysis chaotiškai kiloja į šonus ištiestas rankas, taško vandenį. Suaugusieji taip gali išsilaikyti iki minutės, o vaikai – tik iki 20 sekundžių. Dėl to svarbu kuo greičiau skęstantįjį pastebėti ir jį išgelbėti. Savo parašytu projektu „Išmok plaukti“ siekiu, kad vaikai išmoktų plaukti bei išmoktų saugos vandenyje įgūdžių, nes vaikų skendimų tikimybė yra 8 kartus didesnė, jei jie ar vaikus prižiūrintys asmenys nemoka plaukti.

     Rugsėjo 9 dieną, prieš prasidedant plaukimo užsiėmimams „Žemynos“ progimnazijos baseine, Smilgių gimnazijos antrokai buvo supažindinti apie tinkamą elgesį prie vandens ir vandenyje. Su pradinukais kalbėjome, kaip elgtis baseine, kad mokiniai nepaslystų, nesusižalotų ir nepatirtų traumų, apie būtinybę prie vandens ir vandenyje klausyti trenerės pastabų, patarimų, konsultacijų ir kitas išdykavimo vandenyje pasekmes. Norėtųsi, kad antrokai žinotų apie plaukimo naudą, apie plaukimo sporto šaką ir plaukimo būdus, atliktų kvėpavimo, plūduriavimo, šuolių į vandenį ir plaukimo pratimus, ir, be abejo, išmoktų plaukti.

        Mergaitėms, visuomenės sveikatos specialistė padalino plaukimo kepuraites, nupirktas už projekto „Išmok plaukti“ lėšas. Užsiėmimo pabaigoje vaikai pasakojo savo nutikimus prie vandens. Pasidžiaugėme, kad turime tokią puikią galimybę – išmokti plaukti.

     Plaukimas – vienintelė fizinės veiklos forma, tuo pat metu stiprinanti ir atpalaiduojanti organizmą. Plaukiant atsipalaiduoja raumenys, mažiau apkraunamas stuburas, tai sumažina nuovargį, nugaros skausmus, laikysenos pokyčius ir žymiai pagerina savijautą. Tolygiai dirba beveik visi raumenys, bet labiausiai pečių ir krūtinės. Maža traumų tikimybė.

VANDENS UŽSIĖMIMŲ NAUDA VAIKAMS:

  • Stiprina vaikų nervų sistemą.
  • Tvirtina judesius.
  • Gerina ištvermę.
  • Stimuliuoja kūną ir mintis.
  • Skatina smegenų vystymąsi.
  • Reguliariai plaukiodami vaikai mažiau serga, geriau valgo ir miega.
  • Plaukiojimas didina plaučių tūrį, kas ypač svarbu sergantiems astma.

     Rugsėjo 10 dieną Smilgių gimnazijos antros klasės mokiniams pagal projektą „Išmok plaukti“ „Žemynos“ progimnazijos baseine, prasidėjo plaukimo užsiėmimai. Baseine antrokus pasitiko plaukimo trenerė Aistė Marapolskienė, kuri instruktavo mokinius apie saugų elgesį vandenyje ir prie vandens, trumpai apžvelgė ką mokiniai išmoks per užsiėmimus, supažindino su pratimais baseine. Prasidėjus treniruotei baseine,  vaikams pasitikėjimą savimi suteikė ir ant vandens paviršiaus išsilaikyti padėjo naudojamos pagalbinės priemonės – diržai, lentelės, „makaronai“. Treniruotės metu vaikai mokėsi pūsti burbulus vandenyje, išsitiesti ir slinkti vandens paviršiumi gulint ant pilvo ir nugaros, mokėsi atlikti taisyklingus kojų judesius, derinant tai su kvėpavimu. Vaikams  labai patiko užsiėmimai vandenyje, visi stengėsi atidžiai klausyti trenerės nurodymų.

     Vaikų plaukimo rezultatai priklauso nuo treniruočių skaičiaus per savaitę, vaikų motyvacijos treniruotis, organizmo atsparumo ligoms, grūdinimosi ir bendros drausmės treniruotės metu. Po pirmo užsiėmimo mokiniai jautėsi išties puikiai, vaikus lydėjo geros emocijos, džiugi nuotaika, visi šnekučiavosi, dalinosi įspūdžiais. Per rugsėjo ir spalio mėnesį antrokai turės 13 užsiėmimų. Užsiėmimai vyks antradieniais ir ketvirtadieniais. Smagu mokiniams suteikti tikro vaikiško džiaugsmo.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Valentina Kaušakienė