Projektas „Mokausi plaukti ir saugiai elgtis vandenyje – 2“

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kasmet pasaulyje nuskęsta daugiau kaip 236 tūkstančiai jaunų žmonių ir tai yra trečia pagal dažnumą mirtina trauma. Skendimas yra viena iš pagrindinių 1 – 24 metų vaikų ir jaunuolių mirties priežasčių visame pasaulyje.

Skendimų statistiką mūsų šalyje lemia ir geografinė padėtis – Lietuva yra ežerų, upių kraštas, daug žmonių gyvena prie vandens telkinių. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis Lietuvoje 2024 m. vasarą nuskendo 59 gyventojai, iš jų 2 vaikai. Ugniagesiai gelbėtojai šią vasarą iš vandens telkinių išgelbėjo 23 gyventojus, iš jų 3 vaikus. Nelaimingų atsitikimų vandenyje priežastis – nemokėjimas plaukti. Vaikai priskiriami didesnei rizikos grupei, todėl jie turi būti mokomi plaukti bei saugiai elgtis vandenyje ir prie vandens telkinių. Mokymas plaukti svarbus, nes sietinas su savisauga per visą gyvenimą.

Antrus metus Ramygalos gimnazijos 3a ir 3b klasės mokiniai džiaugėsi turėdami galimybę dalyvauti visuomenės sveikatos rėmimo specialios programos projekte „Mokausi plaukti ir saugiai elgtis vandenyje – 2“. Projekto tikslas – suteikti galimybę išmokti plaukti, saugiai elgtis vandenyje ir prie atvirų vandens telkinių, skatinti fizinį aktyvumą, formuoti taisyklingą laikyseną, stiprinti sveikatą. Projektas įgyvendintas bendradarbiaujant su Panevėžio „Žemynos“ progimnazija. Buvo išnuomoti du plaukimo takeliai su trenerių paslaugomis.

Mokiniai su dideliu nekantrumu laukė plaukimo pamokų ir aktyviai joms ruošėsi. Mokytojos: Asta Kuodytė ir Vilma Gabrytė pravedė mankštos užsiėmimus, kuriuose trečiokai išmoko ištvermę, koordinaciją, taisyklingą laikyseną lavinančių pratimų. Gimnazijos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Danguolė Urbonienė pravedė pamokas –  praktinius užsiėmimus „Saugus elgesys vandenyje ir prie vandens. Pirma pagalba skęstančiam“. Užsiėmimuose priminta saugaus elgesio taisyklės vandenyje ir prie atvirų vandens telkinių, supažindinta su pirmos pagalbos teikimu skęstančiajam. Mokiniai praktiškai mokėsi atlikti pagrindinius gaivinimo elementus: dirbtinį kvėpavimą ir išorinį širdies masažą.

Profesionalių trenerių: Aistės Marapolskienės ir Guodos Jonelytės – Lukošienės pastangomis trečiokai ne tik įgavo pripratimą prie vandens, išmoko sulaikyti kvėpavimą ir orientuotis po vandeniu, bet ir plūduriuoti horizontalioje ir vertikalioje padėtyje, keisti kūno padėtį, atlikti įkvėpimo ir iškvėpimo į vandenį pratimus, atlikti šuoliuką į vandenį ant kojų, panerti po vandeniu ir ištraukti ant dugno gulintį daiktą iš ne mažiau kaip vieno metro gylio, nuplaukti 25 metrus gulėdami ant krūtinės arba nugaros.

Plaukimas – tai saugus ir sveikas sportas, lavinantis visą kūną nuo stiprėjančių raumenų iki gerėjančios koordinacijos ir pusiausvyros, gerina širdies ir kraujagyslių sveikatą, stiprina ištvermę ir lankstumą, švelnus sąnariams, todėl labai tinkamas vaikams. Ne mažiau svarbi ir emocinė nauda, nes padeda vaikams atsipalaiduoti ir sumažinti stresą. Vandens terapija gerina nuotaiką, o gebėjimas įveikti naujus iššūkius baseine didina vaikų pasitikėjimą savimi. Sveikatos stiprinimo projektas „Mokausi plaukti ir saugiai elgtis vandenyje – 2“ pagal galimybes planuojamas tęsti ir kitais metais.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Danguolė Urbonienė