Rankų higiena. Taisyklingas rankų plovimas

2024 m. spalio 16 d. Velžio gimnazijos 1b klasės mokiniams vyko aktyvus mokymo būdas „Rankų higiena. Taisyklingas rankų plovimas”. Aktyvaus mokymo metu su mokiniais kalbėjomės apie vieną svarbiausių būdų, kaip apsaugoti save nuo įvairių ligų – tai rankų plovimas su muilu. Buvo priminta mokiniams, kada reikia plauti rankas, kodėl jas reikia plauti, mokoma rankų plovimo technikos judesių. Mokiniai žiūrėjo pasaką „Pasaka apie rankų higieną / murzulis rankų planetoje / kūrybiška istorija vaikams”. Kad mokiniai geriau įsisavintų aktyvaus mokymo būdą ir jo svarbą, buvo atliekami net trys eksperimentai:

Pirmasis eksperimentas buvo atliekamas su baltomis pirštinėmis ir tamsiai mėlynais dažais, kurio metu atliekant rankų plovimo technikos judesius, mokiniai pamatė, kur rankos nusidažo, o kur ne.

Antras eksperimentas buvo atliekamas su specialia, nekenksminga priemone, kuri padėjo įvertinti mikrobų perdavimo kelią nuo vieno žmogaus kitam spaudžiant ranką, dalinantis daiktais, čiaudint ar kosint. Mokiniai išsitepė rankas nekenksmingais, mokymams skirtais specialiais milteliais. Pašvietus UV spindulių lempa, ant rankų mokiniai pamatė baltai šviečiančius miltelius „mikrobus”. Po rankų plovimo su UV spindulių lempa buvo tikrinama ar mokiniai taisyklingai ir kruopščiai nuplovė rankas. Ant kruopščiai nenuplautų rankų milteliai liko prikibę ir jie, pašvietus lempa, švytėjo.

Trečias eksperimentas buvo atliekamas su pienu ir maltais juodais pipirais. Į lėkštę įpylę pieno ir smulkių juodų pipirų, pasigaminome „bakterijų” ir stebėjome, ko bijo šios „bakterijos”. Įkišus pirštą į lėkštę, bakterijos neišsigando, prilipo prie piršto, o įkišus pirštą į skystą muilą ir į pieną su pipirais – „bakterijos” išsigando ir pradėjo trauktis, nes bakterijos ir muilas yra didžiausi priešai. Visi mokiniai buvo apdovanoti lankstinuku su priklijuotu muiliuku, kuriuos dovanojo Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.

Žmogaus rankos dažniau nei kitos kūno dalys liečiasi su mus supančiais daiktais bei aplinka, todėl žmogaus kūno odos higienoje svarbiausią vietą užima rankų priežiūra. Rankos yra vienas svarbiausių rizikos veiksnių pernešant mikroorganizmus nuo vieno asmens kitam, pavyzdžiui, paspaudžiant ranką. Rankų plovimas su muilu yra veiksmingas būdas, pašalinantis ligas sukeliančius mikroorganizmus, kurie į žmogaus organizmą patenka būtent per rankas, kai dažnai liečiame akis, nosį ir burną, kai ruošiame maistą ir gėrimus, taip pat, kai liečiame aplinkos daiktus ir paviršius. Be to, mikroorganizmai, nuo rankų patekę į maistą, gali pasidauginti ir maisto produktuose bei sukelti sunkius sveikatos sutrikimus. Tyrimų duomenimis, rankų plovimas trečdaliu sumažina viduriavimo tikimybę ir penktadaliu – sergamumą kvėpavimo takų ligomis. Dėl netinkamos rankų higienos ir prastų rankų plovimo įgūdžių padidėja rizika susirgti įvairiomis ligomis.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Gabrielė Vainauskienė