Netyčiniai sužalojimai yra viena didžiausių grėsmių Lietuvos vaikų sveikatai ir gyvybei. Dažniausiai juos lemia daugybė aplinkybių, visų pirma – supanti aplinka ir pačių vaikų bei juos prižiūrinčių žmonių elgesys. Traumos ir nelaimingi atsitikimai yra pasaulinė visuomenės sveikatos problema, o vaikų grupėje – viena pagrindinių mirties priežasčių. Sužalojimas – tai ūmus, stiprus mechaninis, cheminis, terminis, elektros ar jonizuojančios radiacijos poveikis žmogaus kūnui, kuris viršija žmogaus tolerancijos slenkstį. Kiekvienais metais Lietuvoje nuo sužalojimų miršta apie 400 vaikų ir paauglių. Daugiausia vaikų Lietuvoje miršta nuo traumų ir nelaimingų atsitikimų. Iš jų net 70% sudaro buitinės traumos. Daugiausia nelaimingų atsitikimų, kuriuose nukenčia mažamečiai vaikai, įvyksta namuose. Vaikai aplinkoje gali patirti tokias traumas, kaip nudegimai, nuplikimai, nukritimai, apsinuodijimai ir kt. Žinant netyčinių sužalojimų atsitikimo aplinkybes, planuojant ir atliekant paprastus veiksmus, daugelio iš jų galima išvengti. Vienas iš geriausių prevencijos būdų – švietimas, kurio tikslas – mokyti vaikus saugaus elgesio siekiant užkirsti kelią galimiems sužalojimams.
Apie saugų elgesį aplinkoje ir buityje kalbėjome su Krekenavos lopšelio – darželio „Sigutė“ vaikais. Aktyvioje veikloje sveikatos specialistė vaikus supažindino su pavojais, kurie tyko juos supančioje aplinkoje ir gali patirti lengvus ar sunkius kūno sužalojimus ir sveikatos sutrikimus. O kad vaikams butų aiškiau suprasti ir atsiminti, kaip jie turėtų tinkamai elgtis, informaciją pateikta žaidimo būdu. Žaidimo „Saugus elgesys: sauga ir prevencija“ kortelių pagalba su „Kiškučių“ ir „Nykštukų“ grupės vaikais aptarėme saugų elgesį naudojant laidinius prietaisus, važiuojant automobiliu, riedučiais, dviračiu. Susipažino su saugaus elgesio taisyklėmis namuose, laiptinėje, lifte, gatvėje.
Vaiko auginimas – sudėtingas procesas ir šiuo laikotarpiu tenka mokytis ne tik vaikams, bet ir jų tėvams. Tėvai ar kiti vaiką prižiūrintys asmenys turi suvokti, kad visi netyčiniai sužalojimai yra suprantami, nuspėjami ir išvengiami. Norėdami apsaugoti savo vaikus tėvai turėtų:
- Kalbėtis su vaikais apie sveiką, saugų judėjimą. Kaip saugiai pereiti gatvę.
- Sukurti saugią aplinką augančiam vaikui namuose, kieme.
- Rodyti patiems pavyzdį bei mokyti vaikus naudotis standartinėmis saugos priemonėmis – šalmais, liemenėmis, kelių, pečių ir alkūnių apsaugomis ir kt.
- Mokyti vaikus tinkamai nešioti ir segėti atšvaitą.
- Apžiūrėti, ar žaidimų aikštelės bei smėlio dėžės kiemuose ir parkuose yra saugios.
- Nupirkę vaikams sporto inventorių išmokyti, kaip juo saugiai naudotis.
Taigi didžiausia atsakomybė visgi tenka tėvams, kurie nuolat turi mokyti savo vaikus saugaus elgesio pagrindų.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Aušra Džiugelytė