Spalio 20-oji – Tarptautinė osteoporozės diena

Osteoporozė – tai sisteminė kaulų liga, pasireiškianti maža kauline mase dėl kaulų tankio sumažėjimo. Padidėjus kaulų trapumui, išauga ir lūžių rizika. Spalio 20-oji yra minima kaip Pasaulinė osteoporozės diena. Ji pradėta minėti nuo 1996 m. spalio 20 d., kai Jungtinės Karalystės Nacionalinė osteoporozės draugija paskelbė kampaniją prieš osteoporozę, kurią su entuziazmu palaikė Europos Komisija.

Osteoporozė skirstoma į pirminę, vadinamą senatvinę (moterys serga apie 6 kartus dažniau), ir antrinę, kuri atsiranda dėl įvairių ligų, pvz. hipertirozės, hiperparatirozės, lėtinių sąnarių, inkstų, plaučių ligų ir kt. Osteoporozė – dažna liga. Apskaičiuota, kad antroje gyvenimo pusėje osteoporozinis kaulo lūžimas ištinka 1 iš 3 moterų ir 1 iš 8 vyrų.

Osteoporozės simptomai

Kaip apsisaugoti nuo šios ligos?

Taisyklinga pilnavertė mityba ir sveikas gyvenimo būdas yra geriausias būdas apsisaugoti nuo visų ligų. Osteoporozės išvengti padeda ir tinkamas vitamino D, kalcio ir kitų kaulams reikalingų medžiagų kiekio užtikrinimas. Jų gali pritrūkti dėl ilgalaikio streso, badavimo ir dietų, hormoninių svyravimų, tad visų šių veiksnių reikėtų vengti.

Nors osteoporozės rizikos grupei priskiriamos vyresnio amžiaus moterys, dažnai kaulų retėjimas gali kankinti ir jaunesnius pacientus. Dažnai su šia liga susiduria sportininkai, kurių organizmas intensyvių treniruočių metu patiria didelę įtampą, mineralinių medžiagų ir vitaminų stygių. Dėl to pilnavertė mityba yra itin svarbi įvairiais gyvenimo tarpsniais.

Apsisaugoti nuo neigiamų ligos padarinių itin padeda ir profilaktiniai osteoporozės tyrimai. Jei jų metu nustatomas kaulų masės pakitimas, skiriamas medikamentinis gydymas, kurio būtina griežtai laikytis. Liga nėra išgydoma, tačiau vaistai padeda kontroliuoti jos eigą ir progresą, o tai veiksmingai apsaugo nuo skausmingų ir ilgai gyjančių kaulų lūžių.

Plačiau skaitykite:

FIZINIS AKTYVUMAS SERGANT OSTEOPOROZE

 

Naudota informacija:

1. https://www.worldosteoporosisday.org/
2. https://lt.wikipedia.org/wiki/Osteoporoz%C4%97
3. https://lsmu.lt/cris/entities/publication/d3cd7b94-4321-4240-95a0-1178ec65401d
4. https://www.osteoporosis.foundation/news/save-dates-wco-iof-esceo-2025-rome-italy-20240530-1414

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Aušra Rešimavičienė