Spalis – sveikatos stiprinimo mėnuo Smilgių gimnazijoje

   Spalio 8 dieną Smilgių gimnazijos 2 – 3 klasių mokiniai dalyvavo bibliotekininkės A. Šalkauskienės suorganizuotoje edukacijoje ”Literatūrinių herojų nuotykiai vandenyje ir pagalba skęstančiam” pagal sveikatos specialistės parašytą projektą „Išmok plaukti.” 3 klasės mokiniai žiūrėjo antrokų paruoštą vaidinimą, pagal vasarą perskaitytą knygelę “Apsemti”. Po vaidinimo, su 2-3 kl. mokiniais diskutavome apie pagalbos teikimo svarbą, apie pagalbą vienas kitam, esant nelaimei. Užsiėmimo pabaigoje pažiūrėjome ir aptarėme „Nepatogaus kino“ filmuką apie pagalbą, kurios prireikė sergančiai mergaitei. Pasidžiaugėme su 2 klasės mokiniais, kad plaukimo užsiėmimuose Žemynos progimnazijos baseine jie daro pažangą, matomi puikūs plaukimo rezultatai, nugalėtas baimės jausmas, vaikus lydi pozityvios emocijos.

     Spalio 9 dieną Smilgių gimnazijoje lankėsi greitosios med. pagalbos (GMP) medikai. Jie 2-3 klasių mokiniams papasakojo apie savo kilnų darbą, mokė kaip suteikti I pagalbą esant traumoms bei nelaimingiems atsitikimams vandenyje. Ši edukacija įtraukta į projektą „Išmok plaukti“ tad 2 klasės mokiniams buvo labai aktuali, nes jie dalyvauja plaukimo užsiėmimuose Žemynos progimnazijos baseine. Atsakingai elgtis vandenyje ir mokėti suteikti pirmąją pagalbą – kilnus poelgis. Medikai ant muliažų parodė kaip daryti išorinį širdies masažą bei dirbtinį kvėpavimą, aiškino, kaip elgtis vandenyje, kad išvengtume rimtų traumų, mokė bintavimo technikos. Užsiėmimo pabaigoje mokiniai turėjo galimybę susipažinti su greitosios med. pagalbos automobilyje esančia gelbėjimo įranga, pamatyti kaip įjungiamas garsinis signalas skubant pas nukentėjusius asmenis ar ligonius. Dėkojame GMP medikams už įdomią, naudingą ir informatyvią edukaciją.

    Kasmet Spalio 10 d. minima Pasaulinė psichikos sveikatos diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į tai, kaip svarbu saugoti ir stiprinti ne tik kūno, bet ir psichikos sveikatą. Smilgių gimnazija šią dieną paminėjo Spalio 9 – tąją. Mokinių buvo prašoma apsirengti žalios spalvos rūbais, gimnazijoje buvo vykdoma akcija “Žalia šviesa gyvenimui.” Socialinė pedagogė L. Lamanauskienė, visuomenės sveikatos specialistė V. Kaušakienė ir technologijų mokytoja E. Ručinskienė 5 – 7 klasių mokiniams vedė užsiėmimus apie psichinę sveikatą. Su mokiniais kalbėjome kaip mes jaučiamės emociškai, ar susitvarkome su įvairiais sunkumais bei problemomis, kaip elgiamės patys ir vertiname kitus žmones. Buvo paprašyta mokinių išvardinti kokias jie žino emocijas. Gimnazistai išvardijo vos kelias, o iš tiesų emocijų yra net 32. Moksleiviams patarėme kaip stiprinti psichinę sveikatą, kad pagrindiniai būdai yra miegas, fizinis aktyvumas, dėkingumo praktikos, naujų dalykų mokymasis, geri ryšiai su artimaisiais. Su moksleiviais pažaidėme kelis žaidimus, viename iš jų vaikai turėjo parašyti trumpą laišką draugui, naudodami simbolius, o draugas turėjo atspėti kas parašyta. Užsiėmimo metu moksleiviai vardino kokius žino nusiraminimo būdus. Veiklos pabaigoje visi sukūrėme gražių žodžių medį, kuriame atsispindėjo teigiamos emocijos, gražūs žodžiai, palinkėjimai sau ir kitiems. Taip pat pažiūrėjome ir aptarėme filmuką apie juoko jogą. Ši diena mus visus sujungė ir paskatino suprasti bei gerbti psichikos sveikatą kaip bet kurią kitą sveikatos sritį. Todėl kartu siekėme sukurti supratingą visuomenę, kurioje nebūtų psichikos sveikatos stigmos ir kiekvienas jaustųsi palaikomas bei suprastas.

      Gera psichikos sveikata yra gerovės būsena, kai žmonės gali realizuoti savo gebėjimus, įveikti stresą, dirbti, mokytis ir prisidėti prie bendruomenės gyvenimo. Spalio 9 dieną su Smilgių ikimokyklinės įstaigos skyriaus vaikučiais minėjome Pasaulinę psichinės sveikatos dieną, skelbiant akciją “Žalia šviesa gyvenimui.” Minint šią dieną, visas darželio kolektyvas ir vaikai pasipuošėme žalios spalvos rūbais. Sveikatos specialistė Valentina apžvelgė kas yra ta psichinė sveikata, kokios emocijos mus aplanko, kaip stiprinti psichinę sveikatą. Darželinukai pristatė savo nupieštus piešinius, kurie po užsiėmimo buvo nuvežti į Pedagoginę psichologinę tarnybą atrankai. Vaikų darbai iš tiesų nupiešti su meile, labai nuoširdūs, spalvoti ir gražūs. Muzikos mokytoja suteikė smagių emocijų, paruošusi šokį, kurį pašokome drauge su vaikučiais. Vis tik labai svarbu ryšys, bendravimas, būtent jie padeda kovoti su stresu. Bendraujant mokėkime išklausyti, padėti, suprasti. Tai ypač svarbu norint palaikyti gerą psichinę sveikatą. Kai žmogus išklausomas, tai jam padeda pasijusti suprastu ir ne tokiu vienišu.

    Spalio 14 dieną 2 ir 3 klasių mokiniai dalyvavo mankštoje, taisyklingai laikysenai koreguoti, pagal parašytą sveikatos priežiūros specialistės projektą “Išmok plaukti.” Taisyklinga laikysena – tai kūno padėtis, kurioje minimaliai apkraunami raumenys ir sąnariai, užtikrinamas optimalus kūno funkcionalumas ir sveikata. Taisyklinga laikysena yra svarbi visiems, nepriklausomai nuo amžiaus. Ji padeda išvengti nugaros, kaklo ir sąnarių problemų bei įvairių kitų sveikatos sutrikimų, gerina kasdienį gyvenimą, fizinę ir emocinę būklę. Kadangi mokiniai daug sėdi, PSO duomenimis pastebėta, jog daugėja ydingos laikysenos atvejų. Tad fizinis aktyvumas, judrumas yra tarsi I pagalba. Būtina treniruoti stuburo raumenis, stebėti kaip vaikas sėdi, daugiau laiko praleisti lauke, judant. Užsiėmimo metu 2-3 klasių mokiniai buvo supažindinti su joga, atlikome “Saulės pasveikinimą,” tempimo pratimus. Gera buvo stebėti kaip atliekant jogos pratimus vaikai nurimsta, susikoncentruoja ir stengiasi dirbti. Jei tai darysime dažnai, greit sulauksime ir fizinių pokyčių – kūnas taps tvirtesnis, o vaikas ištvermingesnis, aktyvesnis, turės mažiau sveikatos problemų.

    Pastaraisiais dešimtmečiais labai pasikeitė vaikų laisvalaikio ir pramogų pobūdis – tapo fiziškai pasyvesnis. Vaikai daug laiko praleidžia prie televizoriaus, žaisdami kompiuterinius žaidimus, todėl rizikuoja nutukti ar turėti antsvorį, susirgti depresija, jiems būdingesni nerimo sutrikimai, nenormali laikysena, įvairūs funkciniai negalavimai, didėja tikimybė sirgti lėtinėmis ligomis ir pan. Vadovaujantis PSO rekomendacijomis, kasdien vaikams reikėtų sukaupti 60 min. vidutinio ar didesnio intensyvumo fizinės veiklos. Spalio 15 dieną Smilgių ikimokyklinio ugdymo skyriaus “Pelėdžiukų” ir “Bitučių” grupių vaikai dalyvavo aktyviame rytmetyje “Judėk, būk žvalus ir sveikas”. Užsiėmimo metu atlikome tempimo, kūno stiprinimo pratimus, „pasveikinome saulutę“ ir dieną pradėjome pozityviomis emocijomis. Reguliarus fizinis krūvis naudingas ne tik širdžiai, plaučiams, kraujotakai, raumenims, kaulams, sąnariams, bet ir dvasinei vaiko būsenai.

    Atliekų rūšiavimas – procesas, kurio metu atliekos rūšiuojamos pagal medžiagas, iš kurių jos pagamintos. Surūšiuotos atliekos surenkamos iš gyventojų ir įstaigų, arba pristatomos į atitinkamus centrus, ir vėliau atitinkamai apdorotos panaudojamos naujų produktų gamyboje. Naudojama ir specialiai rūšiavimui pritaikyta įranga. Atliekas rūšiuoja patys žmonės arba tai daroma  specialiose vietose. Dažniausiai visuomenei prieinamose vietose būna skirtingi rūšiavimo konteineriai, į kuriuos pagal tam tikras taisykles atskirai metamas stiklas, metalas, popierius ir plastikas. Pavojingas atliekas, medicinines priemones, drabužius, baterijas, elektronikos atliekas, statybines medžiagas reikia rūšiuoti į specialius konteinerius ar atliekų surinkimo aikšteles. Spalio 18 dieną Smilgių gimnazijoje ir ikimokyklinio ugdymo skyriuje „Bitučių“ grupėje lankėsi lektorė iš Kauno Eglė Rakauskienė. Ji 5 klasės mokiniams papasakojo apie klimato kaitą, atliekų rūšiavimą, kokias atliekas rūšiuoti į atitinkamų spalvų konteinerius. Su mokiniais pažiūrėjome filmuką apie tai, kas gali nutikti jei netausosime gamtos. Užsiėmimo pabaigoje penktokai žaidė žaidimą, kuriame jie turėjo surūšiuoti atliekas pagal konteinerių spalvas. Lektorė visus vaikus apdovanojo dovanėlėmis ir palinkėjo, kad visi mylėtume gamtą ir neterštume jos. Darželinukai taip pat neliko be dovanėlių, jiems lektorė padovanojo knygeles ir žaidimus apie atliekų rūšiavimą.

     Sveikatos specialistės parašytame projekte „Išmok plaukti“ suplanuotos veiklos baigėsi. Daugybės mokslininkų atliktų tyrimų duomenys rodo, kad plaukikai, visai nesvarbu, profesionalūs ar mėgėjai, patiria kur kas mažiau įtampos, lengviau pakelia stresą, yra mažiau linkę į depresiją, jaučia mažiau pykčio. Plaukimo pranašumas prieš kitas sporto šakas yra tai, jog poveikis psichikai yra lygiai toks pat ir pradedantiesiems, ir jau pažengusiems. Paskutinis plaukimo užsiėmimas 2 klasės mokiniams Žemynos progimnazijos baseine buvo numatytas Spalio 22 dieną. Norisi pasidžiaugti, kad viskas vyko sklandžiai, visi suplanuoti renginiai ir veiklos įvykdytos, mokiniai ne tik išmoko plaukti, bet ir sustiprėjo, pagerėjo jų nuotaika bei emocinė sveikata.

   Spalio 21 dieną Smilgių ikimokyklinio ugdymo skyriaus vaikų tėvelių susirinkime buvo apžvelgti darželinukų sveikatos klausimai. Su vaikų tėveliais aptarėme  sveikatos pažymėjimų, vaikų, sergančių lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, dantų priežiūros, mitybos, fizinio aktyvumo problemas.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Valentina Kaušakienė