Sveika burnos ertmė – tai ne tik graži šypsena, bet ir bendros sveikatos atspindys. Viena iš dažniausių burnos ligų – dantų ėduonis (kariesas), kuris paveikia įvairaus amžiaus žmones, ypač vaikus ir paauglius. Laiku pasirūpinus burnos higiena, galima efektyviai išvengti šios ligos ir išsaugoti sveikus dantis visam gyvenimui. Kovo 9 dieną, Velžio gimnazijos 4 a. klasės mokiniai sulaukė ypatingos pamokos su burnos higienistę – odontologo asistentę Dovilę Stoškutę – apie burnos higieną ir dantų ėduonies prevenciją. Tai nebuvo įprasta teorinė pamoka – vaikai įsitraukė su šypsenomis, klausimais. Pamoką pradėjo nuo paprasto klausimo: kodėl verta rūpintis dantimis? Vaikai nedvejojo – „kad neskaudėtų“, „kad nereikėtų gręžti“, „kad galėtum šypsotis“, – skambėjo atsakymai. Taip natūraliai perėjome prie pokalbio apie tai, kas sukelia ėduonį, ką burnoje veikia bakterijos, ir kodėl cukrus yra toks saldus priešas.
Kas yra dantų ėduonis?
Dantų ėduonis – tai lėtinė infekcinė liga, atsirandanti dėl bakterijų veiklos burnoje. Bakterijos, esančios apnašose, skaido maiste esantį cukrų ir išskiria rūgštis, kurios ardo dantų emalį. Pažeistas emalis tampa silpnesnis, atsiranda danties skylutė (kariesas), o nesiimant gydymo, ėduonis gali išplisti giliau ir sukelti skausmą ar net danties netekimą.
Kaip apsisaugoti nuo ėduonies?
Būtinas taisyklingas dantų valymas, valyti dantis du kartus per dieną: ryte po pusryčių ir vakare prieš miegą. Naudoti fluoro turinčią dantų pastą, kuri stiprina dantų emalį. Dantis valyti ne trumpiau kaip 2 minutes, švelniais sukamaisiais judesiais. Kartą per dieną naudoti dantų siūlą arba tarpdančių šepetėlį, kad pašalintume maisto likučius ir apnašas tarp dantų. Būtina sveika mityba. Vengti dažnų užkandžiavimų, saldumynų, saldžių gėrimų ir lipnių užkandžių. Gerti daug vandens, ypač po valgio, jei nėra galimybės išsivalyti dantų. Rinkis kietą, skaidulinį maistą (obuoliai, morkos) – jie padeda natūraliai valyti dantis. Būtini reguliarūs apsilankymai pas odontologą. Burnos būklę reikėtų tikrinti mažiausiai kartą per pusmetį. Profilaktinės apžiūros padeda anksti pastebėti problemas ir jas laiku spręsti. Dantų silantavimas, vaikams galima padengti nuolatinių krūminių dantų vageles specialia medžiaga – silantu, kuris apsaugo nuo ėduonies.
Kodėl svarbu rūpintis burnos higiena?
Užkerta kelią ėduoniui, dantenų ligoms, blogam kvapui iš burnos. Užtikrina gerą kramtymo funkciją, todėl maistas tinkamai suvirškinamas. Padeda išlaikyti pasitikėjimą savimi – juk graži šypsena daro įspūdį! Teigiamai veikia bendrą sveikatą, nes bakterijos iš burnos gali patekti į visą organizmą.
Kada reikėtų atlikti profesionalią burnos higieną?
Net atsakingai ir itin kruopščiai valantis dantis, pašalinama tik dalį apnašų. Ant dantų paviršiaus besikaupiančios apnašos ilgainiui gali sukelti uždegiminius procesus, tokius kaip dantenų uždegimas ar periodontitas, dantenų kraujavimas. Siekiant išvengti pavojingų burnos ertmės ligų, maždaug du kartus per metus rekomenduojama atlikti profesionalią burnos higieną. Profesionali burnos higiena atliekama odontologo ar burnos higienisto kabinete. Tai giluminis dantų valymas, kurio metu pašalinamos apnašos, akmenys ir pigmentinės dėmės, kurių neįmanoma pašalinti įprastai valantis dantis namuose. Parą po procedūros gali būti jaučiamas bendras dantų ir dantenų jautrumas bei matomas dantenų kraujavimas. Nepaisant to, vis tiek labai svarbu gerai valyti dantis, nes gera burnos higiena pagreitina gijimo procesus. Profesionali burnos higiena – tai svarbi dalis bendros burnos sveikatos priežiūros.
Naudingi įpročiai – sveikos šypsenos garantas!
Valyk dantis du kartus per dieną. Naudoti dantų siūlą ir skalavimo skystį jei nėra galimybės išsivalyti dantų. Rinkis sveikus užkandžius. Reguliariai lankykis pas odontologą. Gerti daug vandens ir riboti cukraus kiekį maiste. Rūpindamiesi burnos higiena – rūpinamės savimi! Kuo anksčiau pradėsi rūpintis savo dantimis, tuo ilgiau galėsi džiaugtis sveika šypsena.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Daiva Banėnienė