Š.m. spalio 2 d. Gustonyse ir spalio 7 d. Vadokliuose prasidėjo sveikatos stiprinimo programa, skirta širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai. Pirmo susitikimo metu – individualus pokalbis su kiekvienu Sveikatos stiprinimo programos, skirtos širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai. Dalyviai buvo sveriami, matuojami ir supažindinami su visa programa.
Sveikatos stiprinimo programa, skirta širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai (toliau – Programa), vykdoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2020 m. balandžio 8 d. įsakymu Nr. V-776 „Dėl Sveikatos stiprinimo programos, skirtos širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai, organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Tvarkos aprašas).
Programos tikslas – integruojant pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų bei savivaldybių visuomenės sveikatos biurų vykdomą sveikatinimo veiklą efektyviau stiprinti gyventojų sveikatą, motyvuoti juos gyventi sveikiau, supažindinti su širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos veiksniais, sveikos gyvensenos principais, išmokyti keisti gyvenseną, valdyti stresą, pasirinkti sveikatai palankią mitybą bei fizinį aktyvumą ir taip sumažinti širdies bei kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto riziką.
Programa taikoma suaugusiems asmenims, kuriems nustatyta širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizika, arba savanoriškai besikreipiantiems dėl dalyvavimo Programoje.
Daugiau informacijos apie Programą galima rasti Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro interneto svetainėje. Pasirinkę rubriką „Sveikatos stiprinimo programa, skirta ŠKL ir CD“ arba apsilankydami adresu:
Š.m. spalio 9, 23 ir lapkričio 6, dienomis Vadokliuose ir Gustonyse vyko teoriniai-praktiniai užsiėmimai „Sveikatinamojo fizinio aktyvumo reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto profilaktikai“. Užsiėmimus vedė kinezitarapeutas Olegas lukminas.
Užsiėmimų metu ŠKL programos dalyviai sužinojo apie : fizinio aktyvumo reikšmę širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto profilaktikai, susipažino su PSO ir Lietuvos fizinio aktyvumo rekomendacijomis, fizinio aktyvumo galimybėmis darbe, laisvalaikiu bei vykstant iš vienos vietos į kitą.Praktinių užsiėmimų metu dalyviai sportavo, buvo mokomi teisingos fizinių pratimų technikos. Jiems buvo skirtos užduotys namams, pvz., daryti mankštas, kas dieną vaikščioti su žingsniamačiu ir vesti fizinio aktyvumo dienoraštį.
Š.m spalio 16 dieną Gustonyse ir Vadokliuose lankėsi kardiologas Rokas Šerpytis. Jis skaitė paskaitą „Širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto rizikos veiksniai ir jų profilaktika, sveikatos rodiklių supratimas“. Paskaitos metu dalyviai sužinojo sveikos širdies „receptą“, pagrindinius širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius ir jų įtaka sveikatai. Pagrindiniai širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai yra rūkymas, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje, netaisyklinga mityba bei mažas fizinis aktyvumas. Kiti rizikos veiksniai, turintys įtakos širdies ir kraujagyslių ligoms vystytis, yra antsvoris, nutukimas, cukrinis diabetas, piktnaudžiavimas alkoholiu ir psichinis bei socialinis stresas.Didžiausia bėda yra ta, jog širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai retai kada sukelia ryškius simptomus ir nors jų nejaučiame, daro negrįžtamą žalą mūsų kraujagyslėms. Žmogus įpranta su jais gyventi, kol vieną dieną miokardo infarktas ar insultas, atrodo, užgriūna visiškai netikėtai ir jauną žmogų.
PATARIMAI, KAIP GERINTI SAVO ŠIRDIES BŪKLĘ:
Rūkymo, alkoholio, narkotikų ar kitų kenksmingų medžiagų atsisakymas. Tai pat geriausias sprendimas, jei siekiate pagerinti savo širdies būklę. Jeigu žengti šį žingsnį itin sunku ir reikia patarimo, visada galite kreiptis į vaistininką ar savo šeimos gydytoją.
Streso mažinimas. Streso metu organizme vykstantys pokyčiai pablogina koronarinę kraujotaką, sąlygoja trombų formavimąsi ar aterosklerotinės plokštelės plyšimą. Ūmus stresas tampa miokardo infarkto, stenokardijos priepuolio, hipertoninės krizės ar prieširdžių virpėjimo priežastimi. Mus kasdien lydinti įtampa, nuolatinis skubėjimas, nemokėjimas džiaugtis tuo, kas pasiekta, – pagrindinės koronarinės širdies, hipertoninės ligos, širdies ritmo sutrikimų priežastys.
Fizinio aktyvumo didinimas. Judėjimas padeda reguliuoti arterinį kraujospūdį, treniruoja ir stiprina širdies raumenį, didina koronarinių arterijų spindį. Kuo geresnis asmens fizinis pajėgumas, tuo lengviau širdžiai išstumti reikiamą kiekį kraujo.
Subalansuota mityba. Šiandienos pasaulyje pilna perdirbtų maisto produktų, kurie nepakankamai aprūpina žmogaus organizmą maistinėmis medžiagomis. Žmonėms, kurių cholesterolio kiekis didelis, didesnė ir širdies ligų rizika. Sveika mityba yra vienas iš esminių dalykų padedančių sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje ir taip apsaugoti širdį. Norint sumažinti cholesterolio kiekį bei širdies ligų rizika reikia vartoti maisto produktus, kuriuose yra mažai sočiųjų riebalų, cholesterolio ir transriebiųjų rūgščių.
Spalio 30d. Gustonyse ir Vadokliuose vyko dar vienas sveikatos stiprinimo programos, skirtos širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai, užsiėmimas. Šį kartą paskaitą „Mitybos reikšmė lėtinių neinfekcinių ligų atsiradimui bei profilaktikai“ skaitė Artiomas Šabajevas. Paskaitos metu programos dalyviai sužinojo apie sveika mitybos pagrindinus principus; maistinės medžiagos ir jų svarba žmogaus organizmui; rekomenduojamas energijos ir maistinių medžiagų paros normos. Paskaitos dalyviai diskutavo apie veiksnius, lemiančius maisto produktų bei gėrimų pasirinkimą bei jų poreikį sveikatai; daržovių, vaisių, žuvies, viso grūdo produktų, skaidulinių medžiagų, geriamojo vandens vartojimo naudą. Taip pat buvo supažindinti su maisto produktų ženklinimo „Rakto skylutės“ simboliu, jo tikslais.
Lapkričio 13 dieną Gustonyse ir Vadokliuose vyko užsiėmimai „Sveikatai palankaus maisto gaminimo principai“. Užsiėmimus vedė Dr. Gintarė Šabajevienė – biomedicinos mokslų daktarė, maisto ruošimo diplomuota specialistė, ilgametė gyvenimo būdo pokyčių programų suaugusiems ir vaikams bei Dominyka Šabajevaitė, kuri specializuojasi ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdyme, kuria ir įgyvendina sveikatinimo ugdymo edukacijas, talkina maisto ruošos mokymų metu paaugliams ir suaugusiems. Užsiėmimo metu dalyviai turėjo galimybę gaminti salotas, blynelius ir chia sėklų desertus. Dalyviai liko maloniai nustebinti maisto grožiu ir skoniu.
Š.m. lapkričio 20 d. Gustonyse ir Vadokliuose vyko paskaitos „Streso reikšmė širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto atsiradimui. Streso valdymas.“ Paskaitas skaitė sveikos gyvensenos ugdymo specialistas Artiomas Šabajevas. Paskaitų metu dalyviai sužinojo apie streso sampratą ir jo įtaką širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimui, streso išvengimo ir įveikimo būdu, darbo ir poilsio režimo įtaką sveikatai bei atsipalaidavimo reikšmę širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto profilaktikai.
Kaip teigė A. Šabajevas – „Vienas stipriausių streso valdymo įrankių – leisti įvykiams vykti, priimti tai, kas įvyko. Kai supranti, kad tu nesi nei geresnis, nei prastesnis už kitus (senyvo amžiaus žmonės tai geba suprasti pirmiau už jauną), – tu gali leisti būti. Prašau dalyvių priimti savo patirtį – su visais juodymais, kurie tik buvę. „Atleisti sau kaltes ir atleisti kaltes kaltininkams“. Ši, rodos religinio poskonio tiesa, staiga nušviečia kelią į pokyčius. „Pradėkite nuo pačių artimiausių“ – sakau aš. Ne sykį teko patirti, kai po tokios paskaitos, susitikus dar sykį su ta pačia grupe, žmonės sakydavo, kad ilgą laiką nutrūkę santykiai su sūnum ar seserim, vėl užsimezgė („sūnus paskambino, nors pusę metų nebendravome“). Kas atsitiko? Mintyse jo mama leido jam būti tokiu, kuris neskambina ir tiesiog dėkojo jam, už tuos metus, kuriuos turėjo kartu. Leidimas būti kitam tokiu, koks jis yra – burtai, atveriantys sunkiausius vartus į sutarimą.“
Š.m. lapkričio 25 dieną Gustonyse ir 26 dieną Vadokliuose vyko paskutinis sveikatos stiprinimo programos, skirtos širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai užsiėmimas. Kurio metu dalyviai buvo sveriami kūno analizės svarstyklėmis, matuojamas kraujo spaudimas ir liemens apimtis.
Dalyviai pildė anketas, kurias išanalizavus matyti, kad daugeliui dalyvių sumažėjo kūno masės indeksas, liemens apimtis. Nedidelei daliai sumažėjo kraujo spaudimas. Visi džiaugėsi padidėjusiu fiziniu aktyvumu ir padidėjusiu vaisių bei daržovių suvartojimu. Programą pabaigė 30 dalyvių, iš kurių net 29 džiaugėsi pagerėjusia savijauta.
Visi labai džiaugėsi dalyvavę ir prašė daugiau tokių veiklų ir užsiėmimų. Programa buvo finansuojama iš Panevėžio rajono savivaldybės sveikatos rėmimo specialiosios programos ir Panevėžio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro lėšomis.
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Dovilė Švabinskienė