Bet koks nikotino turintis produktas – tradicinės cigaretės (toliau TC), elektroninės cigaretės (toliau – EC), kaitinamasis tabakas, kiti produktai kišami už lūpos (snusas), kramtomas tabakas ir pan., – kenkia sveikatai. Sveikatos pakenkimo stiprumas priklauso nuo produkto ir nuo produkto vartojimo būdo. Čia nėra ir negali būti sveikesnės alternatyvos. Burna yra su tradicinėmis ar elektroninėmis cigaretėmis atkeliaujančio nikotino ir kitų degimo produktų patekimo į organizmą vartai, todėl nukenčia pirmiausiai. Žala pasireiškia greičiau, kai yra rūkoma kiekvieną dieną ir surūkomas didelis kiekis gaminių per dieną. Jei dar yra nepakankama burnos higiena, pirmus pakenkimo požymius galima pastebėti ir po metų dviejų.
Ėduoniui išsivystyti svarbūs ir kiti veiksniai tokie kaip burnos higiena, maistas, užkandžiavimai, odontologinė priežiūra. Kai rūkomos įprastos cigaretės, degimo proceso metu išsiskiria keli tūkstančiai skirtingų cheminių medžiagų ir dauguma jų yra ištirtos, aišku, ne visos. Jau žinoma, kad jos turi tiesioginį kancerogeninį poveikį ir gali sukelti vėžį. EC tų medžiagų turi mažiau, bet jos yra ir mažiau ištirtos, todėl sunkus pasakyti, kas labiau kenkia, nes nėra pakankamai duomenų. Bet jau šiai dienai yra aiškios kai kurios medžiagos ir jų poveikis konkrečioms ligoms. Be to EC surūkoma daugiau, nes jos patogios vartotojui: nėra kvapo, nereikia išeiti į lauką, gali paimti parūkyti, padėti ir vėl paimti, nereikia suvartoti produkto viso iš karto. Taip gaunamas didesnis kiekis nikotino ir kitų medžiagų, nors jų ir mažiau pačiame produkte.
EC užpildai turi rūgštinę terpę, turi saldiklių ir būna saldūs, įeina glicerolis, kuris burnoje taip pat veikia rūgščiai, todėl ardo danties paviršių, sukelia erozijas. Ir dar tokiems vartotojams „aptirpsta“ dantys, prie pažeisto danties emalio lengviau kimba, dauginasi mikroorganizmai ir taip formuojasi ėduonis.
Burnos ertmėje gyvena daugiau nei 700 mikroorganizmų rūšių. Ši fiziologinė mikroflora užtikrina burnos homeostazę ir tinkamą burnos ertmės bei viso organizmo funkciją. Homeostazė – sudėtingi organizmo veiklos reguliavimo procesai, palaikantys pastovią vidinę terpę. Šiuo atveju, kad burnos mikroorganizmai būtų tokie kokie yra ir atliktų savo funkcijas. Bet kokie sutrikimai, atsirandantys dėl medžiagų apykaitos ir aplinkos veiksnių (šiuo atveju rūkymo, garinimo), pablogina tą homeostazę ir tai gali turėti įtakos burnos sveikatai. Burnos mikrofloros disbiozė, tai kai atsiradę, pakitę ar nauji, žalingi mikroorganizmai sukelia dantų kariesą ir halitozę (blogą burnos kvapą), burnos opas, burnos gleivinės uždegimą arba prisideda prie kitų ligų vystymosi – diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų bei vėžio. Burnos ertmę labai veikia toksiški komponentai ir nikotinas, esantis e-skysčiuose. O tų cheminių medžiagų sąveika su mikroorganizmais gali lemti didesnį burnos ertmės jautrumą infekcijoms.
Nikotinas sukelia vazokonstrikcinio poveikio problemą, nesvarbu, ar jis rūkomas, ar garinamas, tai reiškia, kad nikotinas gali priversti kraujagysles susitraukti ir sumažinti kraujo tekėjimą į dantenas. Mažesnė kraujotaka reiškia, kad jūsų dantenas pasiekia mažiau maistinių medžiagų, o tai gali sukelti dantenų recesiją. Dantenų recesija – tai dantenų atsiskyrimas nuo danties.
Elektroninės cigaretės taip pat turi įtakos periodonto sveikatai. EC skystis, kuriame yra propilenglikolio, benzeno, formaldehido ir kitų cheminių medžiagų, tik padidina riziką. Periodontitas paprastai yra vyresnių suaugusiųjų liga, tačiau pastaruoju metu, tai pastebima jaunesniems žmonėms. Šiaip jaunesniems žmonėms fiziologiškai būdingas didesnis seilių kiekis nei vyresniems, kas apsaugo jų burnos sveikatą. Jų burnos ir dantų sveikata žymiai suprastėja, kai jie ima vartoti EC, jiems pasireiškia burnos džiūvimas, prasideda burnos opos, ėduoniai, gingvitai ir periodontitai, halitozė.
Elektroninių cigarečių garai skiriasi nuo įprastoms cigaretėms būdingų dūmų. Juose nėra dervų. Vis daugiau sužinoma apie išgarinto propilenglikolio ir glicerolio poveikį, galimą jų kancerogeninį poveikį. Skildamas aukštoje temperatūroje propilenglikolis gali sudaryti propilenoksidą, kuris kancerogeniškas žmonėms, o kaistant gliceroliui gali susidaryti toksinas akroleinas, sukeliantis kvėpavimo takų sudirginimą. Glicerolio ir propilenglikolio skilimo produktai – formaldehidas ir acetaldehidas – yra kancerogenai, o jų kiekiai priklauso nuo naudojamos baterijos įtampos. Glicerolis ir kvapiosios medžiagos gali padidinti mikrobų sukibimą su danties paviršiumi ir skatinti bioplėvelių susidarymą, o tai lemia demineralizaciją ir ėduonies vystymąsi. Dantų emalio demineralizacija – mineralinių medžiagų pašalinimas iš danties emalio jonų pavidalu, kitaip sakant, emalio tirpimas.
Nustatyta, kad net ir trumpalaikis elektroninių cigarečių vartojimas gali sukelti nemalonius pojūčius ir simptomus burnos ertmėje, tokius kaip:
- burnos išsausėjimas, deginimo pojūtis, burnos gleivinės sudirginimas, prastas burnos kvapas,
- sumažėjęs skonio jautrumas,
- skausmas,
- dantų skilimas,
- liežuvio spalvos patamsėjimas dėl apnašų – „juodasis liežuvis”,
- padidėjusi dantenų bei periodonto ligų atsiradimo tikimybė.
Tradicinių cigarečių rūkymas:
- džiovina burnos gleivinę, todėl lengviau dauginasi bakterijos.
- sukelia dantų spalvos pokyčius, dantų apnašas ir blogą burnos kvapą.
- padidėjusi dantenų bei periodonto ligų atsiradimo tikimybė.
- didina dantenų ligų ir burnos vėžio riziką.
Pageltę dantys – viena mažiausių problemų burnos sveikatoje. Estetinis vaizdas nemalonus, bet jis lengvai išsprendžiamas, tik kainuoja papildomus ir nemažus pinigus. Tačiau nuo rūkymo išsausėja burnos gleivinė. O tai reiškia, kad burnoje seilės nesikaupia taip, kaip turėtų, jos nepadeda išvalyti nešvarumų ir pašalinti bakterijų. Todėl rūkančiuosius žmones dažniau kankina įvairios burnos infekcijos ir jų dantys lengviau pasiduoda ėduoniui. Dar dantų ėduonis išsivysto, nes keičiasi seilių sudėtis, mikroorganizmai ir bakterijos tampa kitokie.
Reguliarus EC naudojimas taip pat gali būti susijęs su prasta burnos higiena, kurią vėl gi gali įtakoti sumažėjęs seilių kiekis, o tai lemia burnos džiūvimą ir apnašų kaupimąsi. Dar vienas iš nusiskundimų, su kuriuo susiduria elektroninių cigarečių vartotojai, yra vadinamasis „garintojo liežuvis“. Garintojai skundžiasi, kad jų liežuvis „sustingsta“. Dėl to gali suprastėti skonio pojūtis, burna pradeda sausėti. Burnos džiūvimas ir elektroninių cigarečių aerozoliuose esančios cheminės medžiagos gali sukelti blogą burnos kvapą (halitozę).
Įvairūs moksliniai tyrimai irgi teigia, kad saldaus skonio e-skysčiai gali paskatinti kancerogeninių (vėžį sukeliančių) bakterijų prilipimą prie danties paviršiaus ir gali būti sumažėjusio emalio kietumo priežastimi po sąlyčio su aromatizuotais e-skysčiais. Taip pat buvo pastebėtas dantų, net dantų protezų ir plombų spalvos pakitimai, nulemti kvapiųjų medžiagų, esančių e-skysčiuose. Kiti mokslininkai nustatė, kad dantų atkūrimo medžiagų spalvos pokytis buvo panašus į tą, kuris susijęs su tradicinių cigarečių rūkymu. Labiausiai matomas spalvos pakitimo efektas pastebėtas, kai emalis buvo veikiamas mentolio ir tabako skonio e-skysčiais.
Galiausiai, jau yra įrodymų, rodančių ryšį tarp garinimo ir burnos vėžio. Nors rizika yra mažesnė, palyginti su tradiciniu cigarečių rūkymu, kai kurie tyrimai parodė galimą ryšį tarp garinimo ir padidėjusios burnos vėžio rizikos. Ilgalaikis garinimo poveikis burnos vėžio rizikai vis dar tiriamas. Bet jau kai kurie tyrimai rodo, kad elektroninių cigarečių garai gali sukelti DNR pažeidimą burnos ląstelėse, o tai ilgainiui, kaip žinoma, gali sukelti vėžį.
Dar kitas aprašytas tyrimas įrodė, kad tabako rūkymas yra susijęs su įvairiais burnos gleivinės pažeidimais, įskaitant leukoplakiją (kai ant liežuvio atsiranda storų baltų dėmių), nikotininį stomatitą (burnos gleivinės uždegimas), nekrozinį gingivitą (dantenų uždegimas), juodą „plaukuotą“ liežuvį, melanozę (netaisyklingų ribų pigmentacija burnos gleivinėje), epitelio displaziją ir plokščialąstelinę karcinomą (vėžinis susirgimas). Burnos gleivinės pažeidimai susiję su elektroninių cigarečių vartojimu buvo pastebėti dažniau tarp elektroninių cigarečių vartotojų nei buvusių rūkančiųjų. Kitas tyrimas irgi kalba apie tą patį: burnos gleivinės melanozė, nikotino stomatitas, „plaukuotas“ liežuvis ir hiperplazinė kandidozė buvo dažniausiai pasitaikantys burnos gleivinės pažeidimai tarp elektroninių cigarečių vartotojų. Kitas tyrimas leidžia daryti prielaidą, kad ne tik nikotino, bet ir kai kurių toksiškų junginių, esančių elektroninių cigarečių aerozolyje, poveikis gali turėti įtakos elektroninių cigarečių vartotojų nikotininiam stomatitui – Candida genties grubeliai geba įsiskverbti į paviršinius epitelio sluoksnius, esant rūgštiniam pH, o rūkantiems tradicines cigaretes dažniausiai stebima kitokia grybelinė infekcija – hiperplazinė kandidozė.
Nenormali liežuvio nugarinio paviršiaus danga, sukelianti kliniškai pastebėtą „plaukuotą“ liežuvį, gali būti koreliuojama (susijusi) su pH pokyčiais, gleivinės sausumu ir aukšta intraoraline (burnos vidaus) temperatūra tarp elektroninių cigarečių vartotojų. Juodasis plaukuotasis liežuvis – tai gerybinė būklė, kai liežuvio paviršius įgauna tamsią, juodą ar rudą spalvą ir atrodo „plaukuotas“ dėl padidėjusio liežuvio papilių ilgio. Būdingi simptomai – juoda ar tamsi spalva liežuvio paviršiuje, „plaukuotas“ pojūtis dėl padidėjusių papilių ir nemalonus burnos kvapas.
Rūkančių žmonių dantų priežiūra.
Burnos ligos yra sąlygojamos daugelio faktorių. Jei pacientas nesukontroliuoja rūkymo faktoriaus ir jau žaloja burną, tada jis turi mėginti kompensuoti tai, kontroliuodamas visus kitus faktorius tokius kaip dantų valymas, tarpdančių valymas. Reguliarūs pasitikrinimai pas odontologą ir jie turi būti dažnesni – ne vieną kartą metuose, o 2 kartus t.y. kas pusę metų. Profesionali burnos higiena rūkančiam turi būti atliekama ne 1 kartą per metus, o 2 kartus t.y. kas pusę metų. Tai būtų kaip papildomas kompensavimas to, kad mes nekontroliuojam rūkymo. Tai neanuliuos rūkymo sukeliamos žalos rizikos, – ji deja lieka. Blogiausia, kai mes nekontroliuojam nieko – ir rūkom, ir valgom saldumynus, prastai valom dantis, nevalom tarpdančių, pas odontologą einam tik kai skauda.
Geriausiai nepradėti, nes iš pirmo karto meta tik 5 proc. metančių, daugumą lydi atkritimai. Mažinti irgi yra gerai, nes sumažinus suvartojamų cigarečių ar EC skaičių sumažėja ir pakenkimo rizika, žala burnos sveikatai. Yra aiški koreliacija t. y. yra sąsajos tarp dviejų faktų: kiek surūkome ir kokie šansai, kad atsiras kažkokie pakitimai, pakenkimai. Papildomai vartokite ksilitolio produktus (gumas, pastiles, tabletes ir pan.). Be apsaugos nuo ėduonies, priemonės su ksilitoliu taip pat padeda sumažinti burnos sausumą ir padeda sumažinti blogą burnos kvapą.
Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė
Deimantė Kirvelienė
Literatūra:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/314190
https://www.oncotarget.com/article/12857/text/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11675017/
https://www.athens-dental.com/en/e-cigarettes-just-as-harmful/
https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/00220345211002116