Laikysena – įprasta kūno padėtis ir nejudant. Tačiau ji, kaip ir visi įgūdžiai bei įpročiai, nėra įgimta. Taisyklinga laikysena formuojasi visa gyvenimą, tad nuo pat vaikystės būtina vaiką mokyti taisyklingai sėdėti, stovėti, sėdint ir stovint nesikūprinti. Laikysena svarbi ne vien kūno išvaizdai, bet ir bendrai savijautai, normaliai vidaus organų veiklai. Siekiant, kad vaikai patys suprastų kodėl reikalinga taisyklinga laikysena, spalio 18 d. Velžio gimnazijos 4 a klasės mokiniams vyko sveikatos pamokėlė „ Taisyklinga laikysena – geros sveikatos atspindys“ apie tai, kaip reikia save saugoti, pasirenkant teisingą sėdėjimą, gulėjimą, kas nutinka stuburui, raumenims, jeigu vaikas pripranta neteisingai sėdėti.
Užsiėmimo metu visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Daiva Banėnienė demonstravo teisingą mokyklinės kuprinės užsidėjimą, nešiojimą, apskaičiavo kuprinės turinio svorį. Kuprinių svėrimo tikslas – įvertinti 4 a klasės moksleivių nešiojamų kuprinių svorį, siekiant išvengti vaikų laikysenos sutrikimų dėl per didelio kuprinių svorio. Septinių, 4 a klasės moksleivių mokyklinės kuprinės svėrė iki 10 proc. moksleivio svorio, t.y. tiek, kiek rekomenduoja gydytojai. Aštuonių moksleivių kuprinės svėrė nuo 10 iki 15 proc. jų svorio. Smagu, kad 4a klasės moksleiviai nešioja mokyklinę kuprinę atitinkančius reikalavimus kuprinėms išdėstytus Lietuvos higienos normoje HN 41: 2003 „Mokyklinės prekės“. Kai Lietuvos mokyklų tyrimo rezultatai rodo, kad Lietuvoje egzistuoja ,,sunkios mokyklinės kuprinės“ problema.
Teisingas daiktų sudėjimas kuprinėje:
- Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 % moksleivio kūno masės.
- Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15% moksleivio kūno masės.
- Sunkiausius daiktus dėkite į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.
- Tvarkingai sudėkite daiktus, kad jie neslidinėtų po kuprinės vidų.
- Kasdien peržiūrėkite kuprinės turinį ir susidėkite tik tai dienai reikalingus daiktus.
- Mokytojai turėtų aiškiai nurodyti, ką reikia atsinešti.
Netaisyklinga kūno laikysena retai būna įgimta, dažniausiai ji susiformuoja dėl netinkamos aplinkos: kai vaikas miega minkštoje lovoje su aukštomis pagalvėmis, sėdi persikreipęs, per sunki ar netinkama mokyklinė kuprinė, per mažai juda. Ryškiausi pakitimai vyksta jaunesniame mokykliniame amžiuje (7–10 metų), nes toliau auga ir kaulėja skeletas, tačiau stuburas tebėra ne visai sukaulėjęs, lankstus.
Nepamirškite, kad taisyklinga kūno laikysena – tai išorinio grožio ir vidinės darnos atspindys. Ji sudaro optimalias sąlygas krūtinės ląstos, dubens, galūnių kaulų ir vidaus organų vystymuisi ir veiklai. Todėl jos formavimu būtina rūpintis nuo pat vaikystės.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Daiva Banėnienė