Liepos 8-oji paskelbta Tarptautine alergijos diena. Ši diena skirta atkreipti dėmesį į alergijos priežastis, organizuojamos įvairios visuotinės akcijos.
Alergija – ypač jautri žmogaus organizmo reakcija į jį patekusį alergeną, į kurį kiti žmonės nereaguoja. Alergijos atvejų nuolat daugėja. Alergizuoti gali įvairūs augalai, žiedadulkės, maistas, betgi šaltis.
Alergiškumą skatina didėjanti aplinkos tarša, nenatūralūs maisto produktai su, vaistų ir buitinės chemijos medžiagų vartojimas, netgi stresas. Alergija gali išsivystyti ir tuomet, jei stengiamasi gyventi pernelyg steriliai, jei mama kūdikį saugo nuo bet kokių dulkių ir bakterijų. Tuomet jo imunitetas nuo pirmų dienų neišmoksta kovoti. Manoma, kad alergijos atveju organizmo šalinimo sistemos (kepenys, inkstai, virškinimo traktas) yra perkrautos, todėl organizmas toksinus šalina per odą (atopinis dermatitas, alerginis dermatitas, kontaktinis dermatitas ir kt.) ar per kvėpavimo takų gleivinę (alerginis rinitas, bronchinė astma).
Alerginės ligos yra labai dažnos ir per pastaruosius 20–30 metų padaugėjo. Išsivysčiusiose šalyse ja serga maždaug 1 iš 4 žmonių. Tai apima įvairias sąlygas, kurias gali sukelti įvairių tipų alergenai: maistas, vaistai, lateksas, cheminės medžiagos, vabzdžiai, žiedadulkės ir t.t. Maždaug 1-5 proc. pasaulio gyventojų yra alergiški maistui. Maistui alergiją gali sukelti daugiau nei 120 maisto produktų, tačiau dažniausiai sunkias alergines reakcijas sukelia pienas, kiaušiniai, žemės riešutai, medžių riešutai, javai (ypač kviečiai), soja, žuvis ir vėžiagyviai.
Alergijos sukeltus simptomus galima laikyti gynybos mechanizmais, apsaugančiais mūsų organizmą nuo alergenų, kuriuos imuninė sistema laiko agresoriumi. Simptomai taip pat veikia kaip pavojaus signalas, įspėjantis, kad kažkas negerai. Tačiau šie gynybos mechanizmai gali tapti žalingi pačiam organizmui.
Kai kurie dažniausiai su alerginiais sutrikimais susiję simptomai yra šie:
- ant odos ir (arba) gleivinių: paraudimas, niežulys, patinimas, odos lupimasis, spuogeliai;
- kvėpavimo takuose: kosulys, čiaudulys, nosies užgulimas, kvėpavimo triukšmas, krūtinės spaudimas, pasunkėjęs kvėpavimas, pasunkėjęs rijimas;
- virškinimo trakte: pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, kraujas ar gleivės išmatose;
- dėl širdies ir kraujagyslių sistemos: galvos skausmas, galvos svaigimas, žemas kraujospūdis, alpimas.
Viena iš svarbių temų, susijusių su alergijos diena, yra odą jautrinančios cheminės medžiagos. Šios medžiagos, kurios liesdamosi su oda, sukelia alerginę reakciją, randamos daugelyje kasdienio gyvenimo produktų. Pavyzdžiui, tekstilės dažuose, valymo priemonėse arba netgi maisto produktuose. Jautrinančios medžiagos gali sukelti alerginę reakciją, kuri pasireiškia įvairiais simptomais, nuo niežėjimo ir paraudimo iki sunkesnių patinimų ar odos bėrimų.
Europos Sąjunga, siekdama apsaugoti žmonių sveikatą, taiko teisės aktus ir apribojimus odą jautrinančioms medžiagoms. Taip pat yra apribojimų dėl konkrečių odą jautrinančių medžiagų, tokių kaip chromo (VI), kurios naudojamos tekstilės ir galanterijos gaminiuose.
Daugiau – čia.
Naudota informacija:
- https://day.lt/sventes/straipsniai/tarptautine_alergijos_diena
- https://aaa.lrv.lt/lt/naujienos/tarptautine-alergijos-diena-proga-prisiminti-jautrinancias-chemines-medziagas
- https://www.fidufoods.com/en/blogs/fidu-cia/dia-mundial-da-alergia
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Dovilė Švabinskienė