Tieskime tiltus gyvenimui

Dažniausiai, išgirdę žodį “donoras“, pagalvojame apie kraujo donorystę. Tačiau yra ne tik kraujo, bet ir organų bei audinių donorystė. Kraują žmonės per savo gyvenimą dovanoti gali daug kartų, taip išgelbėdami ne vieną gyvybę. Tačiau yra ir kitokie donorai – organų ir audinių, kurie jau po savo mirties gali dovanoti gyvenimą sunkiai sergantiems ligoniams, kuriems reikalinga organo transplantacija. Transplantacijų dėka pasaulyje kasmet išgelbėjama tūkstančiai gyvybių, tačiau dar daugiau žmonių miršta taip ir nesulaukę jiems reikalingo organo persodinimo. Laukiančiųjų vietoje gali atsidurti bet kas. Ne vieną liga užklumpa peršalus, apsinuodijus medikamentais ar maistu, po gripo komplikacijų, užsikrėtus kokiais nors virusais.

 

 

Lapkričio 27 dieną Ramygalos gimnazijoje lankėsi Nacionalinio transplantacijos biuro direktorė Audronė Būziuvienė. I-IV klasių mokiniams skaitė paskaitas „Tieskime tiltus gyvenimui“, kurių metu kalbėjo apie organų donorystės ir transplantacijos svarbą, prasmę, procesą, rezultatus, paneigė mitus apie donorystę, papasakojo sėkmės istorijų. Organų donorystei gali būti dovanojama žmogaus širdis, kepenys, plaučiai, inkstai, ragenos ir audiniai. Tokiu atveju vienas donoras gali padėti daugiau nei septyniems žmonėms. Už dovanotus organus nei donorams, nei jų artimiesiems kompensacijos nėra mokamos. Šiuo metu Lietuvoje transplantacijos laukia daugiau kaip šeši šimtai žmonių, iš jų dvylika vaikų.

Donorystė – tai savanoriškas ir neatlygintinas organų, audinių ar ląstelių dovanojimas kitam žmogui, kartu dovanojant galimybę gyventi. Tai reiškia, kad visi donorystės procesai priklauso tik nuo pačių žmonių gerumo ir pritarimo donorystei. Išreikšti pritarimą organų donorystei –  galima užpildžius prašymą internetu ntb.lt svetainėje arba bet kurioje „Camelia“, „Eurovaistinės“ arba „Gintarinės vaistinės“ vaistinėje.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Danguolė Urbonienė