Vasaris – mėnuo santykiams: kaip stiprinti ryšius su artimaisiais ir draugais?

Tradiciškai vasario mėnesį galima pastebėti, jog meilė ir romantiniai santykiai tampa ypatingai aktualūs dėl vasario 14-ąją švenčiamos Valentino dienos. Tačiau šis mėnuo taip pat gali būti puikus laikas puoselėti ir stiprinti ryšius su artimaisiais bei draugais. 

Santykiai kiekvienam iš mūsų yra gyvybiškai svarbūs. Kokybiški ir puoselėjami socialiniai ryšiai gali prisidėti mažinant nerimo bei depresijos simptomus, savivertės augimo, didinti empatiją, tarnauti, kaip puikus meilės ir palaikymo jausmų šaltinis (Gloria & Steinhardt, 2016). Todėl šiame straipsnyje apžvelgsime kelis būdus, kaip galime ne tik šį mėnesį, bet ir visus metus stiprinti jau turimus santykius su mums svarbiais žmonėmis. 

1. Skirkite laiko buvimui kartu

Tikriausiai skamba, kaip savaime suprantamas dalykas, bet niekada ne per vėlu priminti dar kartelį.
Kiekvienų santykių stiprinimas prasideda nuo praleisto laiko kartu su artimaisiais bei draugais. 
Patarimas: aiškiai planuokite praleisti kartu laiką su artimaisiais. Tai gali būti labai paprasta veikla, kaip vakarieniavimas kartu, trumpas pasivaikščiojimas ar tiesiog trumpas 5-10 minučių pokalbis pasidalinant jums rūpimai įspūdžiais. 
Kurdami bendras bei malonias patirtis gilinsite tarpusavio ryšį (Bradford & Robin, 2021).

2. Rodykite dėkingumą ir dėmesį

Neretai mus supančioje rutinoje užmirštame mažų dėkingumo gestų svarbą. Kartais iš vis pamirštame jį rodyti. Tačiau, tokie paprasti žodžiai, kaip “ačiū” ar kitokie, maži, bet jūsų dėkingumą išreiškiantys poelgiai bei dovanos gali ne tik stiprinti ryšius, bet ir padėti jūsų artimajam (partneriui, šeimos nariui ar draugui) jaustis vertinamam (Lambert, 2008). 
Patarimas: jeigu nusprendėte išreikšti dėkingumą dovana įsitikinkite, kad šis gestas atspindėtų jūsų artimojo pomėgius ar asmenines vertybes.

3. Atviras ir nuoširdus bendravimas

Mes negalime įsivaizduoti santykių stiprinimo bei palaikymo be atviro ir nuoširdaus bendravimo. Verta mokintis atvirai dalintis savo jausmais, mintimis bei rūpesčiais su artimaisiais. Aiškiai ir pagarbiai formuluokite tai, ką norite pasakyti. Taip pat, nuoširdžiai dėkite pastangas siekdami suprasti ką kitas asmuo jums nori išsakyti, esant poreikiui – pasitikrinkite ar teisingai jį (ją) supratote. 
Atviras bendravimas susideda ne tik iš gebėjimo išklausyti bei išsakyti savo jausmus, bet ir atsakomybės prisiėmimo, kai padarome klaidą. 
Atvirumo, nuoširdumo praktikos gali pagerinti bendravimą ir užtikrinti geresnį tarpusavio supratimą (Gamble & Gamble, 2013).

4. Teikite emocinę paramą

Kai kalbame apie santykių stiprinimą, nebūtinai omenyje turime laimės kupinas akimirkas. Labai dažnai už viską svarbiau yra buvimas kartu, kai mums rūpimas žmogus išgyvena sunkų periodą.
Jeigu jūsų artimasis ar draugas patiria sunkumu – pasiūlykite jiems pagalbą, pasiteiraukite, kuo galite būti naudingas, aktyviai rodykite jiems, jog esate šalia jeigu jiems jūsų prireiktų. Neverskite jų dalintis, jeigu jie nenori – erdvės suteikimas irgi gali parodyti jūsų rūpestį (Gloria & Steinhardt, 2016).

5. Kurkite tradicijas

Bendrų tradicijų ir ritualų turėjimas gali labai prisidėti prie santykių stiprinimo. Tai gali būti bet kokios smulkmenos kaip savaitgalinis bendras pietų gaminimas, susitikimas nustatytą dieną vieną kartą į mėnesį, bendrų pomėgių puoselėjimas, užsiėmimas vienodomis veiklomis reguliariai (pvz. sporto salės lankymas kartu ir pan.) (Bradford & Robin, 2021).

 

Straipsnyje naudoti moksliniai šaltiniai:

1. Bradford, D. L., & Robin, C. (2021). Connect: Building Exceptional Relationships with Family, Friends and Colleagues. Penguin UK.

2. Gamble, T. K., & Gamble, M. W. (2013). Interpersonal communication: Building connections together. SAGE publications.

3. Gloria, C. T., & Steinhardt, M. A. (2016). Relationships among positive emotions, coping, resilience and mental health. Stress and health32(2), 145-156.

4. Lambert, N. M. (2008). Role of Appreciation in Close Relationships: A Journal Study.

Psichologė

Berta Radvilaitė