Žiema – tai smagūs pasivažinėjimai rogutėmis ir didelių sniego senių lipdymas. Tačiau kartais mus užklumpa ir nepatogumai – tai ir slidūs šaligatviai ir gatvės, ir apledėję laiptai. O tada atsiranda didesnė traumų tikimybė. Raiščių ar raumenų patempimai, įvairių kaulų lūžiai ir smegenų sutrenkimai sudaro daugiau nei pusę visų žiemą patiriamų traumų. Paslydus dažniausiai patiriami rankų lūžiai – griūvant instinktyviai rankomis remiamasi į žemę, joms tenka visas kūno svoris, todėl dažniausiai pasitaikanti trauma yra stipinkaulių lūžiai riešo srityje ir kitų rankos kaulų lūžiai. Kitos dažnos žiemos traumos – išnarintos čiurnos, raumenų, sąnarių raiščių patempimai, kitų kaulų lūžiai, išnirimai, smegenų sutrenkimai.
Kad išvengti rimtų griuvimų, reikėtų avėti tinkamą avalynę, būti atidžiam ir stiprinti savo kūno pusiausvyrą. Tam puikiai tinka jogos, kalanetikos ar pusiausvyros kūno pratimai, kurie padės sustiprinti kūną ir išlaikyti pusiausvyrą slystelėjus. Itin svarbu pasirūpinti ir tinkama kaulų būkle: vartoti užtektinai kalcio, vitamino D – šie vitaminai stiprina kaulus, todėl jie tampa mažiau trapūs, sumažėja osteoporozės tikimybė. Kitas svarbus žingsnis – pasirūpinti tinkama avalyne. Žieminiai batai turėtų būti storu, grublėtu padu, su žema pakulne, idealu – su specialiais apkaustais, kurie geriau kimba su žemės paviršiumi. Ir, žinoma, būtina saugotis: prisilaikyti lipant iš automobilio ar viešojo transporto, išeiti iš namų šiek tiek anksčiau, kad nereikėtų skubėti, eiti tuo keliu, kuris bus mažiau slidus ir nuvalytas – net jei jis ir tolimesnis, eiti neskubant, mažais žingsniukais, šiek tiek palinkę į priekį, ir būtinai einant, ištraukti rankas iš kišenių.
Jei nepavyktų išvengti traumos, pirmiausia reikia įvertinti sužeidimo rimtumą. Jei tik sutrenkimas, – sumuštos vietos tinimą ir skausmą galima malšinti šaldančiais kompresais ar patepti sumuštą vietą gydančiu tepalu. Jei patinimas ir skausmas nepraeina per kelias dienas, nedelsiant kreiptis į gydytoją. Patyrus rimtesnę traumą, negalima judinti sužalotos rankos ar kojos. Susižalojus koją, jokiu būdu nereikėtų ja remtis ir bandyti eiti, nes gali atsirasti sunkesnių raiščių ir sąnarių sužeidimų, pasislinkti lūžę kaulai. Būtina kuo skubiau kreiptis į medikus profesionalios pagalbos. Priklausomai nuo traumos, gali prireikti langetės, gipso ar įtvaro, operacijos.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Gabrielė Vainauskienė